Reklama

Reklama

USA: Bernie Sanders faworytem Demokratów w New Hampshire

W amerykańskim stanie New Hampshire trwa kampania w prawyborach prezydenckich. Wśród Republikanów na czele sondaży znajduje się Donald Trump. U Demokratów wyraźną przewagę nad Hillary Clinton ma senator z Vermont Bernie Sanders - 58 do 35 procent.

Hillary Clinton może pozazdrościć entuzjazmu, jaki panuje na wiecach wyborczych Berniego Sandersa.

- Na wiecach Berniego Sandersa jest o wiele więcej młodych ludzi, a oni mają w sobie więcej entuzjazmu - powiedziała Polskiemu Radiu uczestniczka spotkania Sandersa z mieszkańcami Portsmouth.

Poparcie wśród młodych

Sondaże pokazują, że wśród osób poniżej 30. roku życia Sanders ma kilkakrotnie większe poparcie niż Clinton. Młodych przyciągają do 74-letniego senatora propozycje bezpłatnych studiów na uczelniach publicznych, powszechnej służby zdrowia oraz zmniejszenia ogromnych dysproporcji ekonomicznych między Amerykanami.

Reklama

Kandydat niezależny od korporacji

- To najlepszy kandydat dla mojego pokolenia. Podoba mi się jego idea darmowych studiów i sprawiedliwości społecznej - tłumaczy studentka lokalnego college'u. Wielu zwolennikom Sandersa podoba się również to, że nie przyjmuje on dotacji od wielkich korporacji. Uważają go za jedynego niezależnego od Wall Street kandydata.

Młodzi wyborcy nadają kampanii energii, ale mają jedną wadę - statystyki pokazują, że często deklarują poparcie, ale nie idą do urn wyborczych.

Co ciekawe, kandydat Demokratów ma polskie korzenie. Rodzina Baraniego Sandersa przed wojną mieszkała w Słopnicach (woj. małopolskie). Dwa i pół roku temu Sanders odwiedzał rodzinne strony.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje