Reklama

Reklama

Ostre starcie Hillary Clinton i Donalda Trumpa

Donald Trump i Hillary Clinton starli się w pierwszej telewizyjnej debacie prezydenckiej. Miliarder przedstawiał byłą sekretarz stanu jako cześć starego systemu, który nie służył Amerykanom. Jednak to Hillary Clinton była częściej w ofensywie przekonując, że jej rywal nie ma planu dla Ameryki i nie nadaje się na prezydenta.

Zażarta polemika na temat poprawy gospodarki i płacenia podatków wypełniła pierwszą część debaty telewizyjnej kandydatów na prezydenta USA: Hillary Clinton i Donalda Trumpa. Trump nieustannie przerywał wywody Clinton, która reagowała na to z uśmiechem.

Zdaniem kandydata Republikanów, układy o wolnym handlu zawarte przez USA spowodowały ucieczkę miejsc pracy z kraju. Trump uporczywie wracał do tego tematu i obwinił Clinton, że zawsze popierała te układy i zaczęła zmieniać zdanie dopiero gdy on zwrócił uwagę, że trzeba je renegocjować.

Kandydatka Demokratów wezwała Trumpa do ujawnienia swoich zeznań podatkowych, czego kandydat GOP odmawia. Sugerowała, że nie płacił ich w ogóle, albo ukrywa swoje długi lub prawdziwą wielkość majątku.

Reklama

Trump odpowiedział, że ujawni te zeznania, kiedy Hillary ujawni treść wszystkich swoich maili, które wbrew przepisom wysyłała ze swego prywatnego serwera, gdy była sekretarzem stanu.

Krytyka za komplementy pod adresem Putina

Gdy  debata  zeszła na sprawy międzynarodowe Hillary Clinton wypomniała Donaldowi Trumpowi komplementy pod adresem rosyjskiego prezydenta Putina i podważanie amerykańskich sojuszy, z NATO na czele.

Kandydatka Demokratów przypomniała, że sojusznicy z NATO pomogli Ameryce w wojnie z terroryzmem po ataku 9/11 i są jej nadal niezbędni, podobnie jak partnerzy USA na Bliskim Wschodzie, w walce z Państwem Islamskim (IS). Skrytykowała republikańskiego rywala za osłabianie tych związków przez antymuzułmańskie wypowiedzi Trumpa.

- Chcę zapewnić naszych sojuszników, że będę honorowała zawarte z nimi traktaty obronne - powiedziała Hillary.

Komentatorzy: Trump przegrał debatę

Kandydat Republikanów krytykował Clinton za układ nuklearny z Iranem i atakował ją za "pozostawienie próżni" w Iraku przez wycofanie stamtąd wszystkich wojsk amerykańskich, co ułatwiło dżihadystom utworzenie tam ISIS.

Clinton była wtedy sekretarzem stanu, ale układ z Irakiem o wycofaniu wojsk był wynegocjowany jeszcze przez prezydenta Busha.

Kandydatka Demokratów powtórzyła, że Trump nie przedstawia żadnej alternatywy dla porozumienia z Iranem i jego wypowiedzi sugerują, że  byłby gotowy do wojny z tym krajem.

Zdaniem komentatorów telewizji CNN, Trump przegrał debatę, zwłaszcza w jej części poświęconej sprawom międzynarodowym.

W sondażu CNN 62 proc. widzów uznało za zwycięzcę debaty Hillary Clinton, 27 proc. wskazało na Donalda Trumpa.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama