Reklama

Reklama

List Putina do Trumpa o nadziei na "nowy poziom" współpracy

Prezydent Rosji Władimir Putin skierował do prezydenta elekta USA Donalda Trumpa list, w którym wyraża nadzieję, że Rosja i USA będą mogły "wynieść współpracę na scenie międzynarodowej na jakościowo nowy poziom". Sztab Trumpa opublikował w piątek ten dokument.

Krótki list, zawierający życzenia z okazji Bożego Narodzenia i Nowego Roku, nosi datę 15 grudnia. Trump w oświadczeniu dla mediów określił go jako "bardzo miły".

Wezwanie Putina

Putin wzywa w nim do "przedsięwzięcia rzeczywistych kroków w celu przywrócenia ram współpracy dwustronnej w różnych dziedzinach i wyniesienia naszej współpracy na scenie międzynarodowej na jakościowo nowy poziom". Prezydent Rosji zwraca też uwagę, że Rosja i USA powinny działać "w sposób konstruktywny i pragmatyczny".

"Globalne i regionalne wyzwania, z jakimi nasze kraje musiały się zmierzyć ostatnimi laty, pokazują, że stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Rosją pozostają ważnym czynnikiem zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa w dzisiejszym świecie" - podkreślił Putin.

Reklama

Najgorsze stosunki od zakończenia zimnej wojny

Agencje przypominają, że stosunki amerykańsko-rosyjskie są obecnie najgorsze od zakończenia zimnej wojny m.in. na skutek aneksji Krymu przez Rosję w 2014 r., militarnego i politycznego poparcia udzielonego prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi czy też doniesień o ingerencji hakerów z Rosji w tegoroczne wybory prezydenckie w USA.

Nowy poziom współpracy?

Ciepły ton listu - i jego życzliwe przyjęcie przez Trumpa - potwierdza tezę, że po objęciu funkcji prezydenta przez Trumpa 20 stycznia zostanie otwarty nowy rozdział w stosunkach USA-Rosja. Prezydent elekt wielokrotnie deklarował wolę poprawy tych stosunków i pozytywnie wypowiadał się o Putinie jako o przywódcy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy