Reklama

Reklama

​Kto powinien zostać prezydentem USA? Internauci zdecydowali

W Stanach Zjednoczonych trwają wybory prezydenckie. Jeszcze nie wiemy, kto zostanie następcą Baracka Obamy w Białym Domu, ale wiemy już, na kogo zagłosowaliby internauci. Sprawdź, kto zwyciężył w ankiecie przeprowadzonej przez Interię.

W ankiecie zadaliśmy pytanie: Kto według Ciebie powinien zostać prezydentem USA?

Jak uznali użytkownicy Interii, fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych powinien przypaść Donaldowi Trumpowi. Takiego zdania było aż 57 proc. ankietowanych. 43 proc. użytkowników wskazało z kolei, że zwycięstwo należy się Hillary Clinton.

Tak zagłosowały województwa

Donald Trump zwyciężył prawie we wszystkich województwach. Jedynie użytkownicy, którzy zadeklarowali, że są mieszkańcami województwa wielkopolskiego wskazali, że prezydentem USA powinna zostać Hillary Clinton.

Pozostałe województwa zgodnie stwierdziły, że zwycięstwo należy się Trumpowi. Największym poparciem Trump cieszy się na Podkarpaciu, gdzie jego wygraną popiera aż 63.2 proc. ankietowanych.

Reklama

Sprawdź, jak rozłożyły się głosy w powiatach 

Mężczyźni częściej wybierają Trumpa

Sprawdziliśmy również, jak rozkładają się głosy w poszczególnych grupach wiekowych, a także przy rozróżnieniu na płeć i wykształcenie ankietowanych.

Jak wynika z ankiety, Hillary Clinton jest częściej niż Donald Trump popierana przez kobiety. Aż 62.8 proc. kobiet, które wzięły udział w naszej ankiecie odpowiedziało, że prezydentem USA powinna zostać właśnie Clinton. Z kolei 37.2 proc. było zdania, że fotel prezydenta należy się Trumpowi.

Odmiennego zdania byli mężczyźni. Głos na Donalda Trumpa oddało 63.24 proc. ankietowanych, a głos na Clinton 36.76 proc.

Najstarsi za Clinton

Ciekawie rozłożyły się również głosy w poszczególnych grupach wiekowych.

W grupie głosujących użytkowników, którzy nie ukończyli jeszcze osiemnastego roku życia, zwyciężył Donald Trump. Przewaga nie była jednak zbyt duża. 50.44 proc. ankietowanych wskazało na Trumpa, a 49.56 proc. na Clinton.

Osoby z przedziału wiekowego 18-24 już dużo chętniej wskazywały na Donalda Trumpa. Zdaniem 67.47 proc. ankietowanych z tej grupy to Trump powinien zostać prezydentem USA, na Hillary Clinton wskazało z kolei 32.53 proc. głosujących.

Hillary Clinton cieszy się jeszcze mniejszym poparciem w kolejnej grupie - 25-29 lat. Zdobyła tam zaledwie 25.89 proc. głosów, a Trump aż 74.11 proc.

Im wyższy wiek ankietowanych, tym mniejsza różnica między głosami na kandydatów - wynika z naszej ankiety. W grupie 30-34 lata, Donald Trump zdobył 65.60 proc. głosów, a Clinton 34.4 proc. W przedziale wiekowym 35-39 na Trumpa zagłosowało 58.94 proc użytkowników, a na Hillary Clinton 41.06 proc.

Wyniki w grupie 40-44, plasują się z kolei następująco: Donald Trump - 54.18 proc., Hillary Clinton - 45.82 proc.

W grupie 45-49, Donald Trump zdobył 51.38 proc. głosów, a Hillary Clinton 48.62 proc. Grupa 50-54 lata również zagłosowała na Trumpa (52.84 proc.). Na Hillary Clinton oddało swój głos 47.16 proc. ankietowanych z tej grupy.

Jedyną grupą wiekową, która uważa, że fotel prezydenta USA powinna piastować Hillary Clinton są osoby powyżej 54. roku życia.  56.16 proc. z nich wskazało na Clinton, a 43.84 na Donalda Trumpa.

Najlepiej wykształceni stawiają na Trumpa

Użytkowników oddających głos w naszej ankiecie zapytaliśmy również o wykształcenie.

Jak się okazało, osoby deklarujące wykształcenie podstawowe (52.17 proc.), średnie (54.91 proc.), policealne (53.37 proc.) i wyższe (60.05 proc.) uważają, że prezydentem USA powinien zostać Donald Trump. Jedynie osoby deklarujące wykształcenie zawodowe (53.25 proc.) uznały, że fotel należy się Hillary Clinton. 

Dowiedz się więcej na temat wyborów w USA 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama