Reklama

Reklama

Kolejne prawybory u Demokratów. Sanders faworytem

​W Stanach Zjednoczonych kolejne prawybory prezydenckie. Członkowie partii demokratycznej głosują w stanach Alaska, Waszyngton i Hawaje. O nominację ubiegają się była sekretarz stanu Hillary Clinton oraz senator z Vermont Bernie Sanders.

 Podczas dzisiejszych prawyborów kandydaci mają do zdobycia 142 delegatów na konwencję - 16 na Alasce, 25 na Hawajach i 118 w położonym na zachodnim wybrzeżu stanie Waszyngton. Sondaży przedwyborczych jest tym razem niewiele. Jednak według ekspertów, faworytem we wszystkich trzech stanach jest Bernie Sanders.

Reklama

Zajmujący się statystyką portal FiveThirtyEight daje senatorowi z Vermont 80 procent szans na wygraną na Hawajach i w Waszyngtonie oraz ponad 90 procent na Alasce.  

Dobry wynik w dzisiejszych prawyborach zmniejszy dystans, jaki Sanders ma do Clinton pod względem liczby delegatów. Nie można się jednak spodziewać zmiany dynamiki kampanii, w której faworytem pozostaje była sekretarz stanu. Clinton zdobyła do tej pory 1223 delegatów podczas gdy Sanders 920. Do zagwarantowania nominacji konieczne jest 2383 delegatów.  

Republikanie nie mają dziś prawyborów. Następny pojedynek kandydatów tej partii odbędzie się we wtorek w stanie Wisconsin. 

Dowiedz się więcej na temat: USA | wybory USA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy