Reklama

Reklama

Hillary Clinton triumfuje. "Pierwsza taka kobieta w historii"

Hillary Clinton wygrała wtorkowe prawybory Partii Demokratycznej w stanie New Jersey i potwierdziła tym samym, że to prawdopodobnie ona będzie kandydatką Demokratów w listopadowej walce o Biały Dom.

Jeszcze przed rozpoczęciem wtorkowego głosowania agencja Associated Press (AP) informowała, że Clinton przekroczyła już próg 2 383 głosów, czyli minimum niezbędnego do uzyskania nominacji prezydenckiej. AP wyliczyła, że Clinton ma zapewnione głosy 1 812 "zwykłych" delegatów oraz 571 superdelegatów.

Superdelegaci swój głos oddadzą w lipcu na konwencji krajowej i mogą jeszcze zmienić zdanie.

Umocnienie przewagi

Zwycięstwo byłej sekretarz stanu USA w New Jersey nad jej jedynym rywalem, senatorem ze stanu Vermont Bernim Sandersem umocniło tylko jej przewagę.

Według AP w New Jersey Clinton otrzymała 60 proc. głosów, a Sanders 40 proc. Oznacza to, że byłej sekretarz stanu udało się zdobyć ponad połowę spośród 127 głosów delegatów przypadających na ten stan USA.

Reklama

"Pierwsza taka w historii"

"Pierwszy raz w historii naszego kraju to kobieta jest kandydatką z ramienia tak dużej partii" - podkreśliła Clinton, gdy tylko dowiedziała się o zwycięstwie w New Jersey. Następnie pogratulowała swojemu głównemu przeciwnikowi w wyścigu do Białego Domu, Sandersowi, kampanii wyborczej . "Zauroczył miliony wyborców, przede wszystkim młodych ludzi" - powiedziała.

Do tej pory amerykańskie media poinformowały, że przewagę nad Sandersem Clinton uzyskała także w Nowym Meksyku. Sanders natomiast zwyciężył w Dakocie Północnej.

Zwycięstwo w prawyborach Republikanów w stanach New Jersey, Nowym Meksyku, Dakocie Południowej i Montanie odniósł Donald Trump, obecnie jedyny kandydat GOP.

Głosowanie w sześciu stanach

Wtorkowe głosowanie w rozstrzygającej fazie prawyborów prezydenckich w USA odbywa się w sześciu stanach: w Kalifornii, Montanie, New Jersey, Nowym Meksyku, Dakocie Południowej i Dakocie Północnej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama