Reklama

Reklama

Donald Trump oficjalnym kandydatem Partii Republikańskiej na prezydenta USA

Donald J. Trump został - zgodnie z przewidywaniami - formalnie nominowany przez delegatów na konwencji Partii Republikańskiej (GOP) w Cleveland kandydatem tej partii na prezydenta w tegorocznych wyborach.

Nowojorski miliarder przekroczył barierę 1270 głosów delegatów potrzebną do nominacji, kiedy ogłoszono wyniki głosowania delegatów ze stanu Nowy Jork - rodzinnego stanu Trumpa.

W hali Quicken Loans Arena delegacje z poszczególnych stanów kolejno odczytywały ile głosów otrzymali tam kandydaci do Białego Domu. W niemal wszystkich przypadkach najwięcej głosów zdobył Trump. W większości stanów część głosów dostali rywale nowojorskiego miliardera z okresu prawyborów: senatorowie Ted Cruz i Marco Rubio oraz gubernator Ohio John Kasich. Tylko w nielicznych, jak Idaho i Ohio, większość głosów delegatów przypadło rywalom Trumpa.

Reklama

Ogłaszanie wyników głosowań odbywało się w atmosferze entuzjazmu. Delegaci wiwatowali na cześć Trumpa i skandowali jego nazwisko. Odczytywanie rezultatów głosowań poprzedziło odśpiewanie przez zebranych hymnu narodowego USA "Gwiaździsty Sztandar" i recytacja przysięgi na wierność fladze USA.

Ogłoszenie wyników głosowania delegacji stanu Nowy Jork miało szczególnie uroczystą oprawę. Do delegatów przemówił najstarszy syn Trumpa, Donald Trump jr. Z głośników rozległy się dźwięki popularnego przeboju "New York, New York".

Organizatorzy konwencji poinformowali, że Trump pojawi się w hali obrad jeszcze we wtorek wieczorem i wygłosi przemówienie.

Podczas poprzednich konwencji partyjni nominaci przybywali dopiero  ostatniego dnia. Trump złamał tę zasadę już pierwszego dnia konwencji, w poniedziałek, kiedy przedstawił swoją żonę Melanię, która wygłosiła przemówienie.

Kandydata partii na prezydenta wybiera się w wyborach pośrednich. Zależnie od wyników prawyborów w poszczególnych stanach, kandydatom przydziela się odpowiednią liczbę delegatów - na zasadzie proporcjonalnej, albo "zwycięzca bierze wszystko" - którzy zobowiązani są głosować na zwycięzcę.

Trump zdobył wymagane minimum 1237 delegatów już w maju.

Jego przeciwnicy usiłowali zablokować jego nominację zmieniając powyższe reguły procesu nominacyjnego, ale ich starania zakończyły się niepowodzeniem.

Mike Pence nominowany na kandydata na wiceprezydenta

Na Konwencji Republikanów także Gubernator stanu Indiana Mike Pence uzyskał we wtorek wieczorem nominację Partii Republikańskiej na wiceprezydenta.

Pence, wcześniej wybrany przez Donalda Trumpa na jego partnera w listopadowych wyborach - został nominowany przez aklamację, czyli bez formalnego głosowania.

Przewodniczący konwencji, przywódca większości republikańskiej w Senacie Mitch McConnell oświadczył, że Pence "ma przygniatające poparcie" delegatów dla jego kandydatury na wiceprezydenta. Zastępca gubernatora stanu Indiana Eric Holcomb, ktory wysunął jego kandydaturę, mówił o osiągnięciach Pence'a w zwalczaniu bezrobocia, walki z biurokracją i rozwoju gospodarki stanu.

Z Cleveland Tomasz Zalewski

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy