Reklama

Reklama

Wybory do PE. Jak głosowali Polacy poza granicami kraju?

Z oficjalnych danych PKW wynika, że PiS otrzymało w wyborach do PE 45,38 proc. głosów, KE - 38,47 proc., Wiosna - 6,06 proc., Konfederacja - 4,55 proc., Kukiz’15 - 3,69 proc., natomiast Lewica Razem - 1,24 proc. Na kogo głosowali Polacy poza granicami kraju?

Szwecja: Koalicja Europejska przed PiS

W Sztokholmie, w obwodowej komisji w wydziale konsularnym ambasady RP w Sundbyberg, obejmującej całą Szwecję, w wyborach do PE głosowało 1380 osób. Zwyciężyła lista Koalicji Europejskiej z 572 głosami, drugie miejsce zajął komitet wyborczy PiS, na który zagłosowały 342 osoby.

Reklama

Trzecie miejsce zajęła Wiosna Roberta Biedronia z 199 głosami. Czwarty wynik osiągnęła lista Konfederacji, 184 głosy. Lewica Razem zdobyła 42 głosy, a lista Kukiz'15 28 głosów. Na Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski zagłosowało 8 osób.

W Szwecji najwięcej głosów zebrał kandydat Koalicji Europejskiej Włodzimierz Cimoszewicz (230 głosów), drugi wynik osiągnął Jacek Saryusz-Wolski z PiS (157 głosów), a trzeci Robert Biedroń z Wiosny (138). Czwarty wynik otrzymał Krzysztof Bosak z Konfederacji (134).

Białoruś: W Mińsku zwyciężyła Koalicja Europejska, w Grodnie i Brześciu - PiS

Na Białorusi Polacy głosowali w wyborach do PE w ambasadzie w Mińsku oraz w konsulatach generalnych w Grodnie i Brześciu. W Mińsku zwyciężyła Koalicja Europejska, w Grodnie i Brześciu - PiS.

W Mińsku głosowało najwięcej, bo aż 93 osoby, a najwięcej głosów - 54 (58 proc.) - zdobyła Koalicja Europejska. PiS otrzymało 16 (17 proc.) głosów, a 12 wyborców wskazało partię Wiosna.

W Grodnie do urn poszło w sumie 60 osób, z których 44 oddało głos na partię rządzącą (66 proc.), 11 na KE (18 proc.), a po 3 głosy otrzymały Wiosna i Konfederacja.

26 osób głosowało w Brześciu. Tam PiS zdobyło równo połowę głosów (13), a KE o jeden głos mniej 12.

Lokale wyborcze w polskich placówkach dyplomatycznych pracowały w godzinach 7-21 czasu miejscowego (6-20 czasu polskiego).

Litwa: W Wilnie PiS przed KE

Obywatele RP biorący udział w Wilnie w wyborach do PE najwięcej głosów oddali na Prawo i Sprawiedliwość - 105. Drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska - 88 głosów, trzecie - Komitet Wyborczy Wiosna - 33 głosy.

15 głosów w Wilnie uzyskała Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy, 11 - Lewica Razem, 5 - Kukiz'15 i 4 głosy - Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski.

Przewodniczący Obwodowej Komisji Wyborczej nr 88 w Wilnie Marcin Sokalski poinformował PAP, że głosowanie, które odbywało się w ambasadzie polskiej, przebiegało sprawnie, bez zakłóceń.

Zawczasu udział w wyborach w Wilnie zgłosiło 170 obywateli Polski. Z możliwości głosowania korzystali też polscy turyści i pielgrzymi, którzy odebrali zaświadczenia o prawie głosu za granicą.

Bułgaria: Koalicja Europejska wyprzedziła PiS

W Bułgarii wybory dla obywateli polskich do Parlamentu Europejskiego przeprowadzono w dwóch komisjach obwodowych - w ambasadzie RP w Sofii oraz w Nesebyrze nad Morzem Czarnym. I w Sofii, i w Nesebyrze Koalicja Europejska wyprzedziła PiS.

W Sofii głosowało 195 osób, ważnych głosów oddano 194. Na Koalicję Europejską zagłosowało 85 osób, na PiS - 33, na Wiosnę Roberta Biedronia - 40, Konfederację - 15 głosów, Lewicę Razem - 14, Kukiz’15 - 5, Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski - 2.

W Nesebyrze głosowało 112 osób, jeden głos był nieważny. Na KE oddano 53 głosy, PiS - 31, Wiosnę - 15, Konfederację - 5, na Lewicę Razem - 4, Polska Fair Play - 2, Kukiz’15 - 1 głos.

Protokoły wyników głosowania opublikowano na stronie internetowej ambasady RP w Sofii.

Włochy: W Rzymie wygrał PiS, w Mediolanie Koalicja Europejska

W obwodowej komisji w ambasadzie RP w Rzymie wygrał komitet wyborczy PiS, a w konsulacie generalnym w Mediolanie Koalicja Europejska - to oficjalne wyniki głosowania do Parlamentu Europejskiego w obu placówkach dyplomatycznych, przekazane w poniedziałek PAP.

W obwodowej komisji wyborczej w siedzibie ambasady RP we Włoszech komitet wyborczy PiS otrzymał 780 głosów. Na drugim miejscu w Rzymie jest Koalicja Europejska, na którą zagłosowało 516 osób. Trzeci wynik uzyskała Wiosna Roberta Biedronia ze 139 głosami.

Polska ambasada w Wiecznym Mieście podkreśliła, że zainteresowanie wyborami było bardzo duże.

W konsulacie generalnym w Mediolanie wygrała Koalicja Europejska z wynikiem 396 głosów. Drugie miejsce zajęła Wiosna, na którą głosowały 142 osoby. Na komitet wyborczy PiS głosy oddało 117 wyborców.

W konsulacie w Mediolanie głosowało dwa razy więcej osób niż w czasie poprzednich wyborów europejskich.

Słowacja: Wśród Polaków zwyciężyła Koalicja Europejska

W głosowaniu w wyborach do PE, które przeprowadzono w Instytucie Polskim w Bratysławie, wygrała Koalicja Europejska. Przypadło jej 107 spośród 213 ważnych głosów. Drugie miejsce zajęła Wiosna, która zdobyła 38 głosów. Komitet PIS otrzymał 33 głosy.

Konfederacja dostała 20 głosów, Kukiz'15 - siedem, Lewica Razem - sześć, a Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski - dwa głosy.

Najwięcej głosów uzyskał były premier Włodzimierz Cimoszewicz - 33, kolejna była Danuta Huebner - 31 głosów. Robert Biedroń dostał 27 głosów, a 16 oddano na Jacka Saryusz-Wolskiego.

W Bratysławie głosowali przede wszystkim członkowie polsko-słowackich rodzin, pracownicy firm polskich i międzynarodowych.

Ukraina: W Kijowie i Lwowie wygrała Koalicja Europejska, w Łucku PiS

W obwodowych komisjach w konsulatach RP w Kijowie i Lwowie niedzielne wybory do PE wygrała Koalicja Europejska, a drugie miejsce zajął komitet wyborczy Prawa i Sprawiedliwości - wskazują wyniki głosowania, które przesłano w poniedziałek PAP. W Łucku zwyciężył PiS.

W stolicy Ukrainy w wyborach oddano 315 ważnych głosów. Na Koalicję Europejską głosowały 163 osoby, a na PiS 61. Kolejne miejsca zajęły komitety wyborcze: Wiosna - 54 głosy, Lewica Razem - 12, Kukiz'15 - 11, Konfederacja - 10 oraz Polska Fair Play - trzy.

We Lwowie ważnych głosów było 789. Koalicja Europejska zdobyła tu 379 głosów, a PiS 239. Trzecie miejsca zdobyły: Wiosna - 61 głosów, Konfederacja - 46, Kukiz'15 - 34, Lewica Razem - 16 oraz Polska Fair Play - pięć.

W Łucku na północno-zachodniej Ukrainie w wyborach do PE oddano 102 ważne głosy. Zwyciężył tutaj komitet wyborczy PiS, na który oddano 50 głosów. Na Koalicję Europejską głosowało 37 osób. Wybory do PE odbyły się także na Ukrainie w konsulatach RP w Winnicy, Odessie i Charkowie.

Czechy: Polacy zagłosowali na Koalicję Europejską i Wiosnę Biedronia

W Czechach w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które przeprowadzono w dwóch komisjach w Pradze i Ostrawie, zwyciężyła Koalicja Europejska; drugie miejsce zajęła Wiosna Roberta Biedronia, a trzecie - Prawo i Sprawiedliwość.

Koalicja Europejska otrzymała 522 z wszystkich ważnych głosów, których w całych Czechach było 1199. Na wiosnę zagłosowało w Czechach 350 wyborców, a na PIS - 136.

Konfederacja dostała 66 głosów, Lewica Razem - 64, Kukiz'15 - 35, a lista Polska Fair Play - 26.

Jeśli chodzi o konkretnych kandydatów, największe poparcie - 244 głosy - uzyskał Biedroń; druga była Danuta Huebner (KE) ze 177 głosami, a na Włodzimierza Cimoszewicza (KE) oddano 151 głosów.

W Pradze polskich eurodeputowanych wybierało 1080 osób, a w Ostrawie - 124 osoby.

Wielka Brytania: Koalicja Europejska zwyciężyła wśród Polaków

Koalicja Europejska zwyciężyła w głosowaniu w okręgach wyborczych na terenie Wielkiej Brytanii, zdobywając 30,2 proc. głosów i wyprzedzając Konfederację (24,1 proc.) oraz Prawo i Sprawiedliwość (23,8 proc.) - wynika z protokołów PKW.

Na czwartym miejscu znalazła się Wiosna, którą poparło 14,7 proc. głosujących.

Na kandydatów partii Kukiz'15 głos oddało 3,6 proc. wyborców, a Lewicy Razem - 2,6 proc. Łącznie do głosowania na terenie Wielkiej Brytanii było uprawnionych 21,7 tys. wyborców, z czego głos oddało 18,6 tys. (frekwencja 85,5 proc.).

To stanowi jednak jedynie ułamek liczby Polaków mieszkających w Zjednoczonym Królestwie, którą szacuje się na 905 tys.

Amerykańska Polonia za PiS

Ze wstępnych danych wynika, że Polonia amerykańska opowiedziała się za PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Partia Jarosława Kaczyńskiego wyprzedziła zdecydowanie Koalicję Europejską oraz Konfederację.

Według wstępnych wyników uzyskanych na podstawie głosowania w okręgach chicagowskim, nowojorskim i waszyngtońskim za PiS opowiedziało się w sobotę 5961 uczestników wyborów. Koalicja Europejska miała 2000 zwolenników, a Konfederacja 1283. Pozostałe ugrupowania otrzymały znacznie mniejsze poparcie.

W Chicago rządząca partia pokonała Koalicję stosunkiem głosów 3713:650, a w Nowym Jorku 2114:700. Koalicja była natomiast lepsza od PiS w Waszyngtonie, ale tylko w stosunku 272:134. W Chicago uległa natomiast nie tylko PiS, ale też Konfederacji, za którą opowiedziało się 272 osoby.

W okręgu nowojorskim było pięć obwodowych komisji wyborczych: na Manhattanie, Brooklynie (Greenpoint), a także w Passaic, w stanie New Jersey, w New Britain, w Connecticut oraz w Bostonie, w Massachusetts.

Jak powiedział PAP konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, PiS kilkakrotnie pobił najgroźniejszych rywali na Brooklynie, w Passaic, a także w New Britain. Koalicja Europejska wyraźnie wygrała na Manhattanie, a tylko jednym głosem w Bostonie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama