Reklama

Reklama

Nowe twarze w Sejmie. Kto zastąpi posłów wybranych do europarlamentu?

Mandaty 18 posłów, którzy z Wiejskiej przeniosą się do europarlamentu, zostały wygaszone. To oznacza, że w Sejmie pojawią się nowe twarze.

Mandat po Joachimie Brudzińskim powinna objąć Halina Szymańska - szefowa kancelarii prezydenta. Jednak jak nieoficjalnie dowiedział się dziennikarz RMF FM, ze względu na pełnioną funkcję nie zdecyduje się na jego przyjęcie. Jeżeli tak się stanie, to mandat powinien trafić do brata jej zastępcy - Rafała Muchy. Bo tak się składa, że to właśnie brat wiceszefa kancelarii prezydenta Pawła Muchy jest następny w kolejce.

Reklama

Mandat po Ewie Kopacz należy do Michała Mazowieckiego, syna pierwszego niekomunistycznego premiera.

Z kolei w Wielkopolsce mandat Andżeliki Możdżanowskiej, która w trakcie kadencji przeszła z PSL do PiS - wróci do Ludowców i trafi do Piotra Walkowskiego, prezesa tamtejszej Izby Rolniczej.

Mimo sukcesu, na razie przy Wiejskiej zostanie Dominik Tarczyński. Poseł PiS będzie mógł przenieść się do europarlamentu dopiero po brexicie, bo to jemu przypadł dodatkowy 52. mandat. Obejmie go, gdy Wielka Brytania opuści Unię Europejską.

Z Senatu odejdzie wicemarszałek Adam Bielan, ale jego mandat nie zostanie uzupełniony, bo to wymagałoby przeprowadzenia wyborów. Uzupełniającego głosowania nie organizuje się pół roku przed zaplanowanymi wyborami, a te czekają nas już w październiku.

Z Warszawy do Brukseli. Oni zamienią Sejm na europarlament

W gronie 18 posłów na Sejm wybranych w niedzielę do PE jest 15 przedstawicieli PiS: wicepremier Beata Szydło, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister edukacji Anna Zalewska, minister pracy Elżbieta Rafalska, rzeczniczka PiS, wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek, minister w kancelarii premiera Beata Kempa, rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, były szef MSZ Witold Waszczykowski, były minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, była posłanka PSL a obecnie w PiS, wiceminister inwestycji i rozwoju Andżelika Możdżanowska, Elżbieta Kruk, Bogdan Rzońca, Izabela Kloc i wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Z list Koalicji Europejskiej w PE zasiądzie troje posłów Platformy Obywatelskiej: była premier Ewa Kopacz, były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz i Andrzej Halicki.

Patryk Michalski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama