Reklama

Reklama

Wniosek o unieważnienie mandatów PiS w europarlamencie. "TVP działała na ich korzyść"

​Marcin Skubiszewski z Obserwatorium Wyborczego złożył w Parlamencie Europejskim wniosek o unieważnienie mandatów europosłów Prawa i Sprawiedliwości. Według analiz Obserwatorium Telewizja Polska w trakcie kampanii wyborczej do europarlamentu sprzyjała kandydatom partii rządzącej.

Podczas rozmowy w Weekendowym Poranku TOK FM Skubiszewski tłumaczył, że sposób prezentowania kandydatów w mediach ma wpływ na ich późniejszy wynik, co jego zdaniem daje podstawy do podważenia wyniku w przypadku ich stronniczości.

Reklama

Jednocześnie gość zaznaczył, że OW sprawdza wyłącznie działanie mediów publicznych. Dzieje się tak dlatego, że tylko one mają ustawowy obowiązek zachowania bezstronności. "Co nie zmienia faktu, że istnieje pewna etyka dziennikarska, która obowiązuje wszystkich" - podkreślił rozmówca TOK FM. Wyjaśnił, też że jego 12-osobowy zespół jest za mały, żeby śledzić również media prywatne.

Bezprecedensowy wniosek

Skubiszewski mówi, że jego wniosek jest bezprecedensowy w historii Unii.

"Na pewno takie podważenie nie jest łatwe, ale jest możliwe" - stwierdził. Tłumaczył również, że w Polsce podważenie wyników wyborów na podstawie niezachowania bezstronności przez media publiczne nie jest możliwe, ponieważ zabrania tego artykuł 82. Kodeksu wyborczego.

"Ale to jest wada polskiego systemu prawnego. Na poziomie standardów międzynarodowych to się odbywa inaczej" - powiedział gość

Stowarzyszenie Obserwatorium Wyborcze jest organizacją zajmującą się monitorowaniem zgodności procesu wyborczego z prawem wyborczym i zasadami demokracji takimi jak tajność głosowania, bezstronność organów państwa (w tym mediów publicznych) czy prawo wyborców do zgłaszania protestów wyborczych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama