Reklama

Reklama

Unijny komisarz chwali kujawsko-pomorskie

Województwo kujawsko-pomorskie bardzo dobrze współpracuje z Komisją Europejską, jest jednym z liderów w tym zakresie w Polsce - podkreślił w Toruniu komisarz Unii Europejskiej ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis.

Unijny urzędnik podkreślił, że przyjechał do Torunia, żeby zobaczyć, jaki jest stan realizacji przedsięwzięcia przebudowy i znaczącej rozbudowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera - inwestycji kluczowej dla ochrony zdrowia w regionie.

Jego zdaniem bardzo ważne w ramach UE jest zapewnienie jak najlepszego i najszerszego dostępu do służby zdrowia dla wszystkich obywateli UE. "Oczywiście nie jest to łatwe, żeby wszystkie podmioty istniejące w tej sferze działały w sposób skoordynowany, a także żeby istniała symetria, jeżeli chodzi o rezultaty" - podkreślił Andriukaitis.

Reklama

Komisarz UE zabrał głos podczas sesji sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Zwracając się do władz województwa stwierdził, że opiekę zdrowotną trzeba wpisać w gospodarkę regionu. "Ta jest silna wtedy, gdy przekłada się dobrą kondycję zdrowotną obywateli. System ochrony zdrowia jest ważnym elementem gospodarki" - ocenił komisarz UE.

Andriukaitis dodał, że służba zdrowia i system opieki zdrowotnej w UE pozwala na zatrudnienie 27 milionów ludzi. "To sektor, który pomimo kryzysu gospodarczego oparł się redukcji zatrudnienia" - wspomniał. Uzupełnił, że będzie w Toruniu rozmawiał również o planach na przyszłość związanych z wykorzystaniem środków europejskich.

W poniedziałek unijny komisarz będzie wizytował teren budowy wojewódzkiego szpitala. Łączny koszt projektu opiewa na kwotę 560 mln zł, na którą składają się podpisana umowa na rozbudowę i modernizację szpitala oraz koszty jego wyposażenia. Projekt zostanie sfinansowany ze środków z EBI oraz pieniędzy z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, budżetu województwa oraz funduszy własnych placówki. Realizacja projektu jest możliwa dzięki kredytowi w kwocie 238,5 mln zł, przyznanemu przez Europejski Bank Inwestycyjny.

Umowa zawarta przez samorząd województwa z EBI jest nowatorska na skalę ogólnopolską. To pierwszy przypadek, gdy transakcja z udziałem sektora publicznego została objęta gwarancją w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych - głównego elementu tzw. Planu Junckera.

Reklama

Reklama

Reklama