Reklama

Reklama

Timmermans: Oczekujemy od Polski konkretnych odpowiedzi

Komisja Europejska oczekuje kroków do przodu, konkretnych odpowiedzi z Polski na rekomendacje ws. praworządności, biała księga ich nie zawiera - oświadczył wiceszef KE Frans Timmermans po wtorkowym posiedzeniu Rady UE, która zajmowała się Polską. Ministrowie z Niemiec, Hiszpanii, Francji i Holandii wskazywali z kolei, że porównania do rozwiązań stosowanych w ich krajach, jakie znalazły się w rządowej białej księdze, zawierają błędy lub nieścisłości - przekazały źródła dyplomatyczne PAP.

"To, co chcemy zobaczyć, to kroki do przodu. Aby je wykonać, potrzebujemy konkretnych odpowiedzi na rekomendacje, które przesłaliśmy. Biała księga nie zawiera konkretnych odpowiedzi na rekomendacje" - powiedział dziennikarzom w Brukseli Timmermans.  

Z jego słów oraz przedstawicieli bułgarskiej prezydencji UE wynika, że kwietniu na kolejnym posiedzeniu unijnych ministrów ds. europejskich sprawa Polski ma być ponownie omawiana. Timmermans zapowiedział, że do tego czasu przedstawi ocenę odpowiedzi ze strony polskiej na rekomendacje Komisji.  

"Muszę podkreślić, że jeśli ta koncepcja, że masz prawo do reformowania wymiaru sprawiedliwości (...), jest rozumiana jako prawo do podporządkowania wymiaru sprawiedliwości kontroli politycznej, to mamy problem" - powiedział Timmermans w odniesieniu do przeprowadzonych w Polsce zmian.

Reklama

Nieścisłości w białej księdze?

Polskie władze w białej księdze powoływały się na przykłady z innych krajów, by pokazać, że rozwiązania dotyczące wymiaru sprawiedliwości wprowadzone przez większość sejmową nie różnią się od tych, które funkcjonują w innych państwach.  

Niemiecki minister Michael Roth, który przed rozpoczęciem spotkania mówił, że Berlin popiera KE i oczekuje zmian w prawie w Polsce, za zamkniętymi drzwiami według dyplomatów miał mówić, iż czeka na pozytywne efekty dialogu, ale jego nadzieje są mniejsze każdego dnia.  

Zarówno on, jak i przedstawiciele Hiszpanii, Francji i Holandii wskazywali, że w białej księdze polskiego rządu są błędy lub nieścisłości co do informacji o systemach sądowniczych w ich własnych krajach.

Szymański: Jesteśmy gotowi na dyskusje

Minister ds. europejski Konrad Szymański powiedział po spotkaniu, że dyskusja miała charakter "bardzo ogólny".  

"Jesteśmy gotowi do tego, aby - jeżeli jest taka potrzeba - zorganizować nie uogólnioną, ale poszerzoną dyskusję (...) na temat białej księgi, jeśli tylko będzie taka wola ze strony Rady ds. Ogólnych czy jakiegokolwiek innego ciała" - zaznaczył minister.  

Dodał, że głównym zadaniem polskiego rządu jest to, aby przestawić nie tylko "prawdziwy obraz reform, ale również obronić prawo polskiego parlamentu do kształtowania systemu wymiaru sprawiedliwości zgodnie z polskimi wyborami". "To jest dla mnie rzecz znacznie poważniejsza niż oczekiwania aktorów zewnętrznych" - podkreślił.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy