Reklama

Reklama

Szymański: Artykuł 7 wywołuje "bardzo duże" dyskusje

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański stwierdził, że napięcia polityczne spowodowane dyskusjami o wcieleniu w życie art. 7 Traktatu UE są "bardzo duże". U wielu Polaków rodzi to wątpliwości, jaki jest charakter integracji europejskiej - ocenił minister.

Wiceszef MSZ wyjaśnił także, w jaki sposób artykułowane są wątpliwości dotyczące charakteru integracji europejskiej. "Czy to jest współpraca lojalna państw członkowskich między sobą z instytucjami, które mają być emanacją interesów państw członkowskich czy też mamy do czynienia z taką ewolucją integracji, która zmierza w kierunku wyznaczania rygorów dalece wykraczających poza traktat wobec wybranych państw członkowskich?". 

Szymański wyraził obawę o dalszy bieg integracji europejskiej. "Takie wątpliwości są niestety dzisiaj uzasadnione i ja nad tym boleję, ponieważ to może kłaść się cieniem na zaufaniu wobec procesu integracji" - stwierdził. 

Reklama

"Dlatego namawialibyśmy naszych partnerów, żeby do tego typu decyzji podchodzić ostrożnie, ponieważ każde państwo członkowskie ma prawo do realizacji swoich reform" - apelował Szymański. "My nigdy nie ukrywaliśmy tego, że naszą intencją jest przeprowadzanie reform w zgodzie z regułami europejskimi, w zgodzie z zasadą praworządności, która przecież jest zasadą polskiej konstytucji" - przekonywał wiceminister.

"Mam wrażenie, że wokół tego narosło bardzo wiele politycznych napięć całkowicie niepotrzebnych ani Unii Europejskiej, ani nam" - konkludował Szymański.

Opcja atomowa

Artykuł 7 to tzw. opcja atomowa, w wyniku której kraj może zostać objęty sankcjami. Dotychczas KE, która ma możliwość uruchomienia tego artykułu, nie zdecydowała się go użyć. Prawo unijne przewiduje, że procedurę mogą zainicjować Parlament Europejski lub 1/3 państw członkowskich.

Decyzję o tym, że wystąpiło wyraźne ryzyko poważnego naruszenia wartości UE, podejmują państwa członkowskie większością czterech piątych po uzyskaniu uprzednio zgody Parlamentu Europejskiego.

Aby dany kraj mógł zostać objęty sankcjami, w tym zawieszeniem prawa do głosowania na forum UE, musi to jednomyślnie zaaprobować szczyt unijny.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy