Reklama

Reklama

"Strefy wolne od LGBT" w Polsce. Ursula von der Leyen komentuje

"Traktaty zapewniają, że każdy człowiek w Europie może być tym, kim jest, żyć tam, gdzie chce, kochać, kogo chce" - stwierdziła w oświadczeniu szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w odpowiedzi na pytania o "strefy wolne od LGBT" w Polsce.

Komisja Europejska była pytana w czwartek (30 lipca) w Brukseli, czy podtrzymuje swoją decyzję o odrzucenie wniosków polskich władz lokalnych w ramach unijnego programu "Partnerstwo miast" w związku z rezolucjami dotyczącymi "stref wolnych od LGBT" i "prawa rodzinnego" oraz czy ma odpowiedź na "krytykę ze strony polskich władz" tej decyzji.

Reklama

Rzeczniczka KE Dana Spinant odpowiedziała, że w tej kwestii szefowa KE przygotowała krótkie stanowisko, po czym je przedstawiła.

"Nasze traktaty zapewniają, że każdy człowiek w Europie może być tym, kim jest, żyć tam, gdzie chce, kochać, kogo chce i mierzyć tak wysoko, jak chce. Będę nadal forsowała Unię równości" - poinformowała von der Leyen w oświadczeniu przytoczonym przez rzeczniczkę. 

Spinant poinformowała też, że unijna komisarz ds. równości Helena Dalli pracuje obecnie nad unijną strategią równości dla LGBTI+ i zostanie ona zaprezentowana jeszcze w 2020 roku.

Każdy wniosek o fundusze będzie sprawdzany?

Na konferencji prasowej zadano też pytanie, czy odrzucenie wniosków oznacza, że każdy wniosek o środki unijne z polityki spójności będzie poddawany sprawdzaniu pod kątem tego, czy podmioty w niego zaangażowane nie są odpowiedzialne za dyskryminację LGBTI.

Rzecznik KE Stefan de Keersmaecker odpowiedział, że władze publiczne, które otrzymują fundusze UE, w tym z polityki spójności, lub są odpowiedzialne za zarządzanie nimi, muszą przestrzegać unijnych prawa, w tym Karty Praw Podstawowych. 

"Jeśli dane państwo członkowskie nie przestrzega tych praw właściwie, (...) może to stanowić nieprawidłowość" - powiedział, dodając, że KE będzie stać na straży tego, aby fundusze były wykorzystywane zgodnie z unijnymi zasadami.

Polskie projekty odrzucone

Dalli poinformowała we wtorek, że odrzucono sześć wniosków o środki na projekty w ramach unijnego programu "Partnerstwo miast". W ich składanie, jak poinformowała komisarz, zaangażowane były polskie władze lokalne, które przyjęły rezolucje dotyczące "stref wolnych od LGBTI" lub "praw rodzinnych".

"Państwa członkowskie i władze państwowe muszą szanować unijne wartości i prawa podstawowe. Dlatego sześć wniosków o partnerstwo miast, w których składanie były zaangażowane polskie władze, które przyjęły rezolucje dotyczące 'stref wolnych od LGBTI' lub 'praw rodzinnych', zostało odrzuconych" - napisała na Twitterze komisarz.

We wtorek KE przyjęła też listę 127 projektów w ramach programu "Partnerstwo Miast", które łącznie otrzymały 2 mln 324 tys. 327 euro środków unijnych.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama