Reklama

​"Rzeczpospolita": Zbliżenie Berlina i Warszawy

Wyraźnie polepszają się stosunki polsko-niemieckie. Berlin nie będzie naciskał w sprawie uchodźców, Polska nie poruszy tematu reparacji - relacjonuje "Rzeczpospolita" w kontekście rozpoczynającej się we wtorek wizyty niemieckiego prezydenta w Polsce.

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", Niemcy liczą na nowe otwarcie z Warszawą.

"Polska ma stabilny rząd. Nawet jeśli nie we wszystkim się zgadzamy, możemy się z nim dogadywać" - mówią gazecie źródła rządowe w Berlinie.

Polska może wesprzeć Niemcy w sprawie wojny handlowej wszczętej przez Donalda Trumpa. Warszawa popiera również dążenia Berlina do uratowania porozumienia nuklearnego z Iranem.

Z agendy znikają kontrowersyjne tematy. Spór o praworządność to - według Niemiec - kompetencje Komisji Europejskiej. Berlin łagodzi również stanowisko w sprawie uchodźców. Już nie naciska na Polskę i podkreśla, że rząd Morawieckiego chce wzmocnić zewnętrzną granicę UE.

Reklama

Polska z kolei obiecała nie poruszać tematu reparacji wojennych w trakcie dwustronnych rozmów z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem. Niemcy natomiast nie poruszą sprawy nowelizacji ustawy o IPN.

Według Niemiec miejsce Polski jest w sercu Unii - czytamy.

Więcej w "Rzeczpospolitej"

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy