Reklama

Reklama

RMF: Szymański nie spotka się z Timmermansem. Koniec dialogu?

​Nie dojdzie do spotkania wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa z wiceszefem MSZ Konradem Szymańskim w Strasburgu, choć obaj panowie przebywają dzisiaj na terenie budynku Parlamentu Europejskiego, a jutro mają zapaść ważne decyzje w sprawie Polski (m.in. chodzi o wysłuchanie Polski w Radzie UE) - podaje RMF FM. W dodatku od tygodni mówi się w kuluarach o wizycie Timmermansa w Polsce. We wstępnych rozmowach Polski z KE pojawił się termin wczorajszego poniedziałku, teraz mówi się o przyszłym tygodniu.

O tym, że nie dojdzie do spotkania Timmermans-Szymański, poinformowały korespondentkę RMF FM źródła w Komisji Europejskiej, jak i strona polska.

"Rozmowy ministra Szymańskiego dotyczą budżetu UE, brexitu i dyrektywy gazowej. Kwestia praworządności pojawia się na marginesie" - wyjaśnił jeden z polskich dyplomatów. "Nie sprowadzajmy całej polityki UE do Timmermansa" - dodał.

Czy to oznacza, że panowie będą się mijać, nie zamieniwszy ani słowa? To może wskazywać, że rozpoczęty przez premiera Mateusza Morawieckiego dialog z KE w sprawie wycofania art. 7 w zasadzie się kończy. Skoro jutro mają zapaść ważne decyzje w sprawie Polski, a Timmermans i Szymański nie zamierzają ze sobą rozmawiać, choć przebywają w tym samym budynku, to nie jest to dobra wiadomość.

Reklama

Jutro w europarlamencie ma się odbyć debata o Polsce z udziałem Timmermansa. Rada UE ma zdecydować, czy przechodzi 26 czerwca do kolejnego etapu procedury art. 7, czyli wysłuchania Polski. Według ustaleń dziennikarki RMF FM, KE i przewodnicząca w UE Bułgaria przygotowują już procedury, na których miałoby opierać się to wysłuchanie.

Jak przyznają rozmówcy RMF FM, sprawa jest delikatna, bo takie wysłuchanie odbędzie się po raz pierwszy w historii i istnieją obawy, że Polska mogłaby zaskarżyć podstawy prawne.

Polscy dyplomaci przekonują, że Warszawa nie obawia się wysłuchania w Radzie UE. Polska w dalszym ciągu przekonuje, że w sprawie reformy sądownictwa zrobiła już bardzo dużo. Dyplomaci rozdają dokument w języku angielskim datowany 7 czerwca (tzw. non paper), który opisuje dokonane poprawki pod wpływem zaleceń KE.

Katarzyna Szymańska-Borginon

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy