Reklama

Reklama

RMF: KE już za dwa lata może nałożyć na Polskę wielomilionowe kary

Bruksela przyspiesza wobec Polski procedurę o naruszenie prawa w sprawie relokacji uchodźców. Jak ustaliła dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska- Borginon, Komisja Europejska ogłosi dziś, że Warszawa ma tylko cztery tygodnie na odpowiedź w sprawie wszczętego postępowania.

Zazwyczaj Bruksela przyznaje na odpowiedź dwa miesiące. Jak tłumaczą unijni dyplomaci, Komisja Europejska chce w ten sposób pokazać, że sprawa jest pilna, bo miesiąc na odpowiedź daje tylko w przypadkach nadzwyczajnych.

Przyspieszenie oznacza - przy założeniu, że rząd nie zmieni stanowiska - że zaraz po wakacjach zostanie uruchomiony drugi etap procedury. A trzeci to już pozew do Trybunału UE. 

Oznacza to, że Polska pod koniec roku stanie przed unijnym Trybunałem Sprawiedliwości w związku z niepodporządkowaniem się decyzji o relokacji. A to zbiegnie się z decyzją o stałym mechanizmie relokacji, na który Polska się stanowczo nie zgadza. Więc chodzi także o wywarcie na nas dodatkowej presji.

Reklama

Wielomilionowe kary dla Polski za nieprzyjmowanie uchodźców też mogą zostać ogłoszone o wiele wcześniej niż podawane przez polskich prawników 5-6 lat. Jak ustaliła dziennikarka RMF FM, Komisja Europejska rozważa wystąpienie do Trybunału Sprawiedliwości UE o tzw. przyspieszony tryb postępowania.

Stosuje się go w sytuacjach, gdy długie terminy mogą wywołać szkody, zakłócenia, czy inne poważne problemy. KE łatwo będzie udowodnić, że sprawa czekających na relokację w Grecji i we Włoszech uchodźców jest pilna. Według unijnych prawników, oznaczałoby to skrócenie terminów składania pism urzędowych i całego postępowania. Tak więc wyrok zapadłby w ciągu roku od złożenia pozwu, czyli w 2018. Także o tryb przyspieszony KE może wystąpić w sprawie milionowych kar (może to być nawet 250 tysięcy euro za dzień nieprzestrzegania prawa), które w takiej sytuacji zapadałyby nie za 5-6 lat, jak twierdzą prawnicy polskiego rządu, ale już w 2019.

Katarzyna Szymańska-Borginon

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy