Reklama

Reklama

Premier Morawiecki: Prowadzimy ambitną, ale racjonalną ekonomicznie politykę klimatyczną

Prowadzimy bardzo ambitną, ale jednocześnie racjonalną ekonomicznie politykę klimatyczną. To, co udało nam się wynegocjować w nocy rzeczywiście będzie przyczyniało się do poprawy jakości życia polskiej rodziny - powiedział premier Mateusz Morawiecki po szczycie UE w Brukseli.

Przywódcy unijni porozumieli się w czwartek na szczycie w Brukseli w sprawie osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r. Polska, jak podkreślono we wnioskach nie mogła "zobowiązać się do realizacji tego celu" na tym etapie. Szefowie państw i rządów mają wrócić do tej sprawy w czerwcu przyszłego roku.

Reklama

"Prowadzimy bardzo ambitną, ale jednocześnie racjonalną ekonomicznie politykę klimatyczną, politykę energetyczną" - podkreślił Morawiecki. "Musimy jednak zapewnić takie tempo zmian, jakie będzie dostosowane do potrzeb polskiej gospodarki, do potrzeb polskiego społeczeństwa. To jednocześnie gwarantuje nam, że będziemy w najszybszym możliwym tempie realizować programy zapewnienia czystego powietrza" - zaznaczył szef rządu. Premier wymienił tu programy "Czyste powietrze" oraz "Mój prąd".

Morawiecki podkreślił, że najważniejsza jest jakość życia zwykłej polskiej rodziny. "To, co udało nam się w nocy wynegocjować rzeczywiście będzie przyczyniało się do poprawy jakości życia polskiej rodziny" - zapewnił.

Premier zaznaczył, że zmiany w systemie energetycznym, które są związane z neutralnością klimatyczną do 2050 r. muszą być dostosowane do polskich warunków, możliwości i potrzeb. "I tak się też stało" - podkreślił Morawiecki.

Ocenił, że był to "bardzo dobry rezultat". Dodał, że Polska dostała zwolnienie z zobowiązania Unii Europejskiej do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r.

Morawiecki: Transformacja energetyczna w Polsce będzie wspierana przez UE

Premier Morawiecki dodał, że transformacja energetyczna w Polsce będzie wspierana przez UE. "To jest wniosek bezpośrednio wynikający z konkluzji szczytu UE w Brukseli, poprzez Fundusz Sprawiedliwej Transformacji będziemy mogli realizować również polskie projekty" - poinformował.

Przywódcy unijni porozumieli się w czwartek na szczycie w Brukseli w sprawie osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r. Polska, jak podkreślono we wnioskach, nie mogła "zobowiązać się do realizacji tego celu" na tym etapie. Szefowie państw i rządów mają wrócić do tej sprawy w czerwcu przyszłego roku.

Morawiecki powiedział na konferencji prasowej, że dzięki zapisom konkluzji szczytu, poprzez Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, będziemy mogli realizować również polskie projekty energetyczne.

Zaznaczył jednak, że nie ma dzisiaj jeszcze określonych dokładnych ram korzystania z tego funduszu. Premier dodał, że w czerwcu przyszłego roku nastąpi powrót do dyskusji, w jaki sposób dzielony będzie Fundusz Sprawiedliwej Transformacji.

"Ta transformacja (energetyczna) będzie wspiera przez UE, to jest bezpośrednio wynikający z tych konkluzji zapis i wniosek, jaki można wyciągnąć. Transformacja energetyczna będzie wspierania mocniej, niż gdybyśmy (byli) zmuszeni siłą do przyjęcia tej neutralności klimatycznej hipotetycznie zaakceptowali taki stan" - powiedział premier.

Premier podkreślił, że chce się też wypowiedzieć bardzo pozytywnie o współpracy na polu Rady Europejskiej. "Jest tutaj pewna widoczna nowa jakość, która nadeszła wraz z nowym cyklem instytucjonalnym" - powiedział Morawiecki.

Macron: Polska może być wykluczona

Tymczasem prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że jeśli Polska uchyli się od wprowadzenia neutralności klimatycznej do roku 2050, to będzie wykluczona z unijnego mechanizmu, która ma to finansować.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL