Reklama

Reklama

Parlament Europejski będzie debatować o prawie do aborcji i praworządności w Polsce

W przyszłym tygodniu Parlament Europejski ma debatować na temat kwestii aborcji w Polsce po niedawnym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Podczas dyskusji mogą pojawić się wątki dotyczące praworządności, eurodeputowani planują przyjąć rezolucję w tej sprawie.

O planach europosłów informuje PAP, powołując się na źródła w tej instytucji. Z wstępnego porządku obrad wynika, że dyskusja zaplanowana jest na środę (25 listopada) po południu, natomiast głosowanie rezolucji na czwartek (26 listopada).

Wniosek w tej sprawie złożyli Socjaliści i Demokraci (S&D), Zieloni, Zjednoczona Lewica Europejska - Nordycka Zielona Lewica (GUE) oraz frakcja Odnowić Europę. Zajęcia się tematem żądali deputowani zasiadający w Komisji ds. praw kobiet i równouprawnienia.

Europoseł Ryszard Czarnecki: Oszukano Polaków

Zdaniem europosła PiS Ryszarda Czarneckiego zajmowanie się tym tematem przez Parlament Europejski oznacza, że oszukano Polaków.

Reklama

- Mówiono nam przed wejściem do UE, że sprawy moralno-obyczajowe będą absolutnie poza zainteresowaniem UE, że to rozstrzygają poszczególne kraje członkowskie we własnym zakresie, według własnego upodobania - powiedział eurodeputowany.

- Okazało się, że tak nie jest i że instytucje unijne uruchamiają nie formalno-prawną, bo nie mogą, ale silną presję polityczną, propagandową, medialną, finansową, żeby te prawa regulować - dodał.

Co planują europosłowie PO?

Największa frakcja w PE, Europejska Partia Ludowa, w której zasiadają deputowani PO, nie była w gronie tych, którzy dążyli do debaty na ten temat. Politycy EPL zwracają uwagę, że kwestia aborcji należy do kompetencji państw członkowskich. Jednocześnie przedstawiciele tego ugrupowania są zdania, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji unaocznia problem dotyczący praworządności, bo wydał go TK, który jest kwestionowany.

Komisja Europejska, która zabierała głos w tej sprawie w październiku, zaznaczyła, że zgodnie z traktatami UE nie ma kompetencji w kwestii prawa do aborcji. Legislacja w tym obszarze należy do poszczególnych państw UE.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny orzekł w październiku, że przepis zezwalający na aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

W uzasadnieniu wskazano, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno być chronione przez ustawodawcę. Orzeczenie wywołało masowe protesty w Polsce.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy