Reklama

Reklama

Nie będzie trzeciego wysłuchania Polski w październiku

Jak nieoficjalnie dowiedziała się korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka - nie będzie trzeciego wysłuchania Polski podczas unijnej narady ministerialnej w październiku. Tak zdecydowali ambasadorowie 28 krajów na spotkaniu w Brukseli.

O to, czy należy zorganizować w połowie przyszłego miesiąca kolejne wysłuchanie Polski, pytała unijne kraje - kierująca pracami Wspólnoty - Austria.

Większość ambasadorów 28 krajów uznała, że nie należy organizować w połowie października kolejnego wysłuchania Polski, bo niewiele czasu minie od ostatniego, które odbyło się w ubiegłym tygodniu. Zapadła więc decyzja, że będzie na razie jedynie podsumowanie dotychczasowych rozmów Komisji Europejskiej z Polską.

Wiceszef Komisji Frans Timmermans zostanie poproszony o zrelacjonowanie dialogu z Warszawą i o ocenę sytuacji w polskim sądownictwie.

Reklama

Polskie stanowisko na tej naradzie będzie mógł zaprezentować wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

"Przyjrzymy się sytuacji w Polsce i w sądownictwie w październiku jak to chce większość krajów, ale nie jest wykluczone trzecie wysłuchanie w listopadzie" - powiedział Polskiemu Radiu jeden z unijnych dyplomatów. Inny dodał, że w listopadzie zapewne będzie już znana decyzja unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie wniosku Komisji Europejskiej dotyczącego zawieszenia przepisów o Sądzie Najwyższym.

Kolejne spotkanie unijnych ministrów do spraw europejskich zaplanowano na 12 listopada. Tradycyjnie kilkanaście dni przed tą naradą ambasadorowie rozpoczną przygotowania i będą ustalać program spotkania.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje