Reklama

Reklama

Mateusz Morawiecki: Polska jest gotowa do kompromisu ws. budżetu UE

"Wieloletni budżet Unii Europejskiej musi być oparty o zdrowy, dobry kompromis. Polska jest gotowa do tego kompromisu" - powiedział w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Opowiedział się jednocześnie za wyeliminowaniem luki podatkowej w krajach Unii poprzez walkę z unikaniem opodatkowania.

Przed rozpoczęciem nieformalnego spotkania unijnych przywódców, poświęconego m.in. wieloletniemu budżetowi UE po 2020 r. oraz zmianom w funkcjonowaniu europejskich instytucji, szef rządu zwrócił polskim dziennikarzom uwagę na problem luki podatkowej w krajach Unii.

"W całej UE Komisja Europejska określa lukę w podatku VAT na kwotę 155 mld euro - to jest kwota wyższa niż całoroczny budżet UE, a więc częściowe wyeliminowanie tej luki doprowadziłoby do znaczącego wzrostu dochodów wszystkich państw członkowskich i na skutek tego również wzrostu dochodów budżetu UE" - wskazał premier.

Reklama

Podkreślił w tym kontekście, że "pewne działania firm, które w Europie prawie wcale nie płacą podatków, powinny być wyeliminowane; Polska bardzo jednoznacznie opowiada się przeciwko rajom podatkowym". "Chcemy prowadzenia realnej polityki przez wszystkie kraje członkowskie w taki sposób, żeby (...) wyeliminować unikanie opodatkowania przez najbogatszą część ludności, bogate bardzo firmy, zazwyczaj firmy międzynarodowe. Dla nas to są bardzo ważne potencjalne nowe źródła dochodów" - mówił Morawiecki.

"Wszystko po to, żeby ten nowy budżet UE, który negocjujemy (...) był dla Polski dobry, jak najlepszy, też odpowiadał na wyzwania przyszłości, na konieczność zaalokowania środków na badania, na rozwój, na innowacje - my tego też chcemy, jednak wskazujemy też na to, że budżet musi być otwarty o zdrowy, dobry kompromis; Polska jest gotowa do tego kompromisu" - dodał.

Reklama

Reklama

Reklama