Reklama

Reklama

Kolejne spotkanie Timmermans-Szydło prawdopodobnie we wtorek

We wtorek prawdopodobnie odbędzie się kolejna rozmowa Timmermans-Szydło - informuje radio RMF FM. Wiceszef Komisji Europejskiej powiedział komisarzom za zamkniętymi drzwiami, że z polskim rządowe prowadzony jest dialog, ale nie osiągnięto postępu. Nie ma też daty publikacji opinii o stanie praworządności w Polsce.

KE wróci do sprawy konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce 1 czerwca - podaje PAP.

Reklama

Według źródeł unijnych komisarze dyskutowali dziś o następnych krokach w dialogu na temat praworządności w Polsce.

W środę w Brukseli nie ma jednak szefa KE Jean-Claude'a Junckera, który pojechał na szczyt G7 w Japonii. "Komisja wróci do tego tematu (Polski) 1 czerwca po powrocie przewodniczącego Junckera" - poinformował PAP urzędnik unijny.
Frans Timmermans podczas wizyty w Polsce miał powiedzieć władzom, że Bruksela oczekuje szybkiego rozwiązania konfliktu wokół TK.

Wcześniejsze spotkanie z Szydło

Pierwsza rozmowa Szydło z Timmermansem  obyła się wczoraj. Miała miejsce w Kancelarii Premiera, a tematem rozmów był spór rządu z opozycją wokół Trybunału Konstytucyjnego.

-Odbyliśmy dobrą, konstruktywną rozmowę. Rozmawialiśmy o rozwiązaniu sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Polski rząd zaproponował w parlamencie rozwiązanie, które wypełniają wszystkie warunki, żeby spór został zażegnany, i żeby spełnić to, co od początku mówiliśmy, czyli żeby TK mógł funkcjonować bardziej transparentnie i jego praca nie była w żaden sposób zaburzana - powiedziała po spotkaniu premier Beata Szydło.

- Zgodziliśmy się z panem przewodniczącym, że to kwestia, którą Polska musi rozwiązać sama. Jako członek Unii Europejskiej jesteśmy gotowi na dialog, informowanie, jakie podejmujemy kroki. Jesteśmy w dialogu z Komisją Europejską od dłuższego czasu, to jest dobry dialog. Ten dialog będzie utrzymany - dodała szefowa rządu.

Frans Timmermans zgodził się, że spór o Trybunał Konstytucyjny jest wewnętrzną sprawą Polski, i tylko polscy politycy mogą go zakończyć. - Pani premier powiedziała wprost, że razem z innymi siłami politycznymi spogląda w kierunku rozwiązania tego problemu. Został nawiązany pozytywny dialog na temat tego problemu, a jego rozwiązanie będzie trwałe. Komisja Europejska dołoży wszelkich starań, aby wesprzeć obie strony sporu w celu jego rozwiązania - zaznaczył wiceszef KE.

- Polska jest bardzo ważnym członkiem Unii Europejskiej, ma w niej ważną rolę do odegrania. Doprowadzenie konfliktu do końca pozwoli uwolnić pewne siły Polski, które można wykorzystać z korzyścią dla Unii. Jestem przekonany, że dialog na ten temat wkrótce dobiegnie końca, bo spór zostanie zażegnany - dodał Frans Timmermans.


***

Od stycznia Komisja prowadzi wobec Polski procedurę ochrony państwa prawa. Jej rozpoczęcie KE uzasadniała sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego i nierespektowaniem jego wyroków.   

Obecne zastrzeżenia KE dotyczą: mianowania sędziów Trybunału Konstytucyjnego i wykonywania wyroków TK w tej sprawie z 3 i 9 grudnia 2015 r.; nowelizacji ustawy o TK z 22 grudnia 2015 r., w tym poszanowania wyroku z 9 marca br. w sprawie konstytucyjności tej ustawy oraz innych wyroków, wydanych po tym dniu; skuteczności procesu stwierdzania zgodności z konstytucją nowych aktów prawnych przyjętych i wprowadzonych w życie w 2016 r., w tym nowej ustawy medialnej.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne