Reklama

Reklama

Jacek Krawczyk kandydatem na szefa EKES

Wiceszef Konfederacji Lewiatan Jacek Krawczyk został wybrany na kandydata do objęcia stanowiska przewodniczącego Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES). Kandydatura ta budzi jednak kontrowersje, w związku z doniesieniami mediów o stosowaniu przez niego mobbingu.

Krawczyk został kandydatem Grupy Pracodawców EKES. Poparło go 66 członków grupy, 21 głosowało na jego kontrkandydata, osiem osób oddało puste głosy.

"16 lat pracy w komitecie to jedno z moich najciekawszych wyzwań zawodowych i cieszę się, że członkowie grupy po raz kolejny obdarzyli mnie zaufaniem. Chciałbym, by pod moim przewodnictwem Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny jeszcze lepiej spełniał swoją rolę - łącznika pomiędzy zorganizowanym społeczeństwem obywatelskim a instytucjami tworzącymi unijne prawo" - powiedział Krawczyk.

Dwa etapy

Wybory szefa EKES odbędą się w dwóch etapach. Po środowym głosowaniu w Grupie Pracodawców, 27 października, po rozpoczęciu nowej kadencji EKES, kandydata zatwierdza całe zgromadzenie Komitetu. 

Zwyczajowo to drugie głosowanie jest jednak jedynie formalnością, bo 2,5-letnia prezydencja EKES rotuje pomiędzy grupami, które wzajemnie respektują swoje wcześniejsze propozycje. 

Reklama

Komitet ma trzy grupy: pracodawców, związków zawodowych i organizacji pozarządowych.

Oskarżenia o mobbing

Z osobą Krawczyka związane są kontrowersje. Media w Brukseli opisywały wcześniej doniesienia o rzekomym stosowaniu przez niego mobbingu w pracy. 

Portal EUObserver podał w środę, że "władze belgijskie zostały poinformowane o sprawie o molestowanie psychiczne przeciwko polskiemu urzędnikowi starającemu się o stanowisko przewodniczącego EKS" oraz że chodzi o Krawczyka. Portal napisał, że w tej sprawie dochodzenie zakończył Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), który informował ofiary w listach, że przekazał sprawę "belgijskim organom sądowym do dalszego rozpatrzenia" i opisał nadużycie jako "molestowanie psychiczne", co w Belgii jest przestępstwem. EUObserver informuje też o "licznych skargach" na zachowanie Krawczyka.

Portal wskazuje, powołując się na słowa informatora, że "ludzie bali się wypowiadać przeciwko Krawczykowi z obawy przed odwetem", a "wśród ofiar znalazło się wiele osób, które były pracownikami i członkami EKES".

Dochodzenie OLAF

OLAF potwierdził w środę, że zakończył dochodzenie w sprawie "domniemanego nękania psychicznego i niewłaściwego zachowania członka Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego wobec pracowników i członków pracujących w EKES".

"Na podstawie wyników działań dochodzeniowych OLAF wydał zalecenia sądowe i dyscyplinarne. Biorąc jednak pod uwagę wymogi tajemnicy dochodzeniowej i potencjalnie tajemnicy sądowej w takich sprawach, OLAF nie może na tym etapie wnosić dalszych uwag w tej sprawie. Wszystkie pytania należy kierować do organów właściwych dla ewentualnych działań następczych" - poinformowały służby prasowe organizacji.

Komentarz Krawczyka

Służby prasowe Grupy Pracodawców EKES przekazały komentarz Krawczyka. "Cała sprawa jest dla mnie atakiem politycznym, związanym z moją kandydaturą na stanowisko prezydenta EKES. Dziś - mimo tych oskarżeń - przytłaczająca większość członków grupy (ponad 70 proc.) zaufała mi i poparła moją kandydaturę. To mandat zaufania, którego nie można zignorować" - napisał.

Dodał, że nie może skomentować dokumentu OLAF, ponieważ nie został on mu udostępniony. "Nie wiem, jaka jest jego zawartość, kto dokładnie mnie oskarża i o co. Prezydent Komitetu Luca Jahier, który otrzymał dokument, wdroży zawarte w nim rekomendacje. Będę w pełni współpracował przy tym procesie" - zaznaczył Krawczyk.

Krawczyk jest członkiem EKES od początku polskiego członkostwa w Unii Europejskiej. Od siedmiu lat jest przewodniczącym Grupy Pracodawców EKES. W latach 2011-2013 był wiceprezydentem EKES ds. budżetu. Jest autorem kilkunastu opinii EKES na tematy związane z handlem międzynarodowym, sprawami społecznymi oraz lotnictwem cywilnym. Jest jednym ze współzałożycieli Konfederacji Lewiatan i jej wiceprezydentem od 2002 roku.

Był szefem rady nadzorczej PLL LOT (2008-11), wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej PKP (2005-06), prezesem i członkiem zarządu banków i firm z branż IT i finansowej. W latach 90. był sekretarzem stanu w ministerstwie przemysłu i handlu w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego oraz szefem rady nadzorczej Agencji Rozwoju Przemysłu (1991-92).

Czym zajmuje się EKES?

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny jest ciałem doradczym Unii Europejskiej reprezentującym społeczeństwo obywatelskie. EKES przygotowuje opinie, w których wyraża swój punkt widzenia na projekty unijnego prawa oraz projekty polityk unijnych. Instytucja ma ponad 60 lat tradycji i została utworzona przez traktaty rzymskie w 1958 roku.

Polska ma w EKES 21 przedstawicieli, wśród nich są reprezentanci Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP, BCC, Związku Rzemiosła Polskiego, NSZZ Solidarność, OPZZ, FZZ oraz organizacji takich jak Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (OFOP), Federacja Konsumentów czy Polski Klub Ekologiczny.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy