Reklama

Reklama

Głos poparcia dla Tuska. "Wykonał dobrą pracę"

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy zadeklarował w czwartek w Brukseli przed spotkaniem liderów Europejskiej Partii Ludowej (EPL), że popiera reelekcję DonaldaTuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.

"Tusk wykonał dobrą pracę" - powiedział dziennikarzom Rajoy.

W Brukseli na rozpoczynającym się w czwartek po południu szczycie UE ma być omawiana kwestia przedłużenia kadencji obecnego szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Polski rząd zgłosił kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego; to jedyny kontrkandydat obecnie urzędującego szefa RE.

Europejska Partia Ludowa, do której należy Partia Ludowa Mariano Rajoya, poparła reelekcję Tuska.

Szydło spotyka się z liderami

Tymczasem premier  Beata Szydło jeszcze przed rozpoczęciem unijnego szczytu spotkała się z szefem rządu Szwecji Stefanem Loefvenem. Będzie też rozmawiać m.in. z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Reklama

W czwartek po południu na unijnym szczycie szefowie państw i rządów mają decydować o wyborze szefa Rady Europejskiej. Polski rząd popiera kandydaturę europosła Jacka Saryusz-Wolskiego, o reelekcję ubiega się Donald Tusk.

Rozmowa z premierem Szwecji była jedynym z planowanych przed rozpoczęciem szczytu UE spotkań Beaty Szydło. Kolejnym będzie spotkanie z kanclerz Niemiec; premier odbędzie również zwyczajowe konsultacje z liderami państw Grupy Wyszehradzkiej. Później, już po pierwszej sesji, szefowa polskiego rządu ma też spotkać się z premierem Włoch Paolo Gentilonim. Na marginesie szczytu planowane są również rozmowy Szydło z premierami Chorwacji i Słowenii, Andrejem Plenkoviciem i Miro Cerarem.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w czwartek w oświadczeniu w Bundestagu na kilka godzin przed szczytem UE, że postrzega ponowny wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej jako oznakę stabilności dla całej Unii Europejskiej i cieszy się na kontynuację współpracy z nim.

Poparcie dla starań obecnego szefa RE o ponowny wybór poparł też w środę premier Szwecji. "Jak rozumiem, istnieje szerokie poparcie dla Donalda Tuska. Uważam, że wykonał on dobrą pracę w trudnym i wymagający czasie" - mówił Loefven w szwedzkim parlamencie.

Wybór przewodniczącego RE będzie pierwszym punktem szczytu, który rozpocznie się w czwartek po południu.

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski mówił w czwartek rano, że nie widzi potrzeby, by decyzja w tej sprawie zapadła na obecnym szczycie. Zapowiedział, że jeśli czwartkowe głosowanie w sprawie wyboru szefa RE będzie "forsowane" przez państwa UE, to szczyt może być zagrożony.

Premier sprawującej prezydencję w Unii Europejskiej Malty Joseph Muscat wykluczył przełożenie decyzji dotyczącej wyboru przewodniczącego Rady Europejskiej na inny szczyt UE. "Podjęcie tej decyzji zaplanowano na dzisiaj. Jeśli coś znajduje się w porządku obrad, to w tej sprawie jest podejmowana decyzja" - powiedział Muscat w czwartek dziennikarzom w Brukseli.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy