Reklama

Reklama

"DzGP": Decyzja Komisji Europejskiej nie poprzedzona żadnymi analizami prawnymi

Procedura ochrony państwa prawa, jaka została wszczęta przez Komisję Europejską, nie była poprzedzona żadnymi ekspertyzami ani analizami prawnymi - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Dziennikarze "DzGP", Zbigniew Parafianowicz i Grzegorz Osiecki w internetowym wydaniu gazety powołują się na swoje źródło zbliżone do rządu. Osoba ta w lutym wystąpiła o "udostępnienie przez KE wszystkich ekspertyz dotyczących sytuacji w Polsce, którymi dysponowało Kolegium Komisarzy w czasie posiedzenia 13 stycznia, na którym podejmowano decyzję w sprawie sytuacji w Polsce".

Reklama

Chodziło o ustalenie, czy unijni komisarze poprosili prawników o przygotowanie analizy sporu i jego kontekstu.

"DzGP" powołuje się na oficjalną korespondencję, która trwała o 16 lutego do 23 maja. Najpierw urzędnicy mieli zasłaniać się tajnością dokumentu. Wnioskodawca odwołał się jednak od decyzji KE.

W efekcie okazało się, że treść wspomnianego tajnego pliku zawarta jest w ogólnodostępnym dokumencie "Debata orientacyjna na temat ostatnich wydarzeń w Polsce (ramy prawne w dziedzinie praworządności), dokument referencyjny".

Nie było ekspertyz prawnych, a "tajny" dokument Brukseli okazał się "dość ogólnikową informacją w formie pytań i odpowiedzi" - piszą autorzy tekstu.

Więcej na dziennik.pl.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy