Czaputowicz: Polska sprzeciwia się łączeniu oceny sądownictwa z funduszami
Szef MSZ Jacek Czaputowicz przekazał podczas czwartkowego spotkania unijnej komisarz ds. sprawiedliwości Verze Jourovej, że Polska sprzeciwia się pomysłowi wiązania dostępu do środków unijnych z pozytywną oceną funkcjonowania niezależnego wymiaru sprawiedliwości.
"Był poruszony problem tego nowego ewentualnego, nowego mechanizmu, żeby uzależnić środki finansowe od przestrzegania prawa, czy wartości europejskich. Tutaj Polska się nie zgadza z wprowadzeniem tego mechanizmu. Uważamy, że te kwestie są rozdzielne. To był mój wyraźny sygnał" - powiedział po spotkaniu z Jourovą szef polskiej dyplomacji.
Komisarz Jourova w styczniu powiedziała, że trwają prace nad sposobem uzależnienia wypłaty wszystkich środków UE od skutecznego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.
Czaputowicz relacjonując z kolei swe spotkanie z Mogherini, podkreślił, że było bardzo dobre i dotyczyło m.in. możliwości współpracy między Polską, a urzędem Wysokiego Przedstawiciela ds. Zagranicznych i Bezpieczeństwa oraz w ogóle Unią Europejską w zakresie Partnerstwa Wschodniego i polityki wschodniej.
"Tutaj osiągnęliśmy zgodę, że sankcje wobec Rosji są konieczne dopóki Rosja nie przestrzega prawa międzynarodowego" - powiedział Czaputowicz.
Dodał, że mowa była też na temat wsparcia dla Ukrainy; szef MSZ poinformował, że Mogherini wybiera się niebawem do Kijowa. "To bardzo dobra decyzja" - zaznaczył.
Czaputowicz omówił też w czwartek z szefową unijnej dyplomacji udział polskich żołnierzy "na flance południowej", w Syrii, w Afganistanie, w Iraku, w Libii, a także na Morzu Śródziemnym. "Spotkało się to z dużym zrozumieniem, akceptacją i podziękowaniem, bowiem pokazujemy, że Polska żeby uzyskać solidarność w naszym regionie w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa także wykazuje solidarność wobec tych regionów, zwłaszcza projekty w Libanie były omawiane, pewne nasze inicjatywy, które będą niedługo też ogłoszone" - mówił minister spraw zagranicznych.
Spotkanie z Federicą Mogherini dotyczyło także współpracy na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, koordynacji działania z innymi państwami UE i Komisją Europejską.
Wyrażaj emocje pomagając!
Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: 96 1140 0039 0000 4504 9100 2004 (SKOPIUJ NUMER KONTA).
Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.