Reklama

Reklama

Co w tym tygodniu w Parlamencie Europejskim? M.in. "strefy wolne od LGBT"

Dyskusja nad podatkiem cyfrowym i oszustwami VAT oraz głosowanie nad rezolucją w sprawie "stref wolnych od LGBT". To główne punkty rozpoczynającego się po południu w Strasburgu ostatniego w tym roku posiedzenia Parlament Europejskiego.

W tym tygodniu po raz pierwszy podsumowanie szczytu Rady Europejskiej przedstawią w Strasburgu nowa szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i nowy szef Rady Charles Michel. Niewykluczone, że poruszony zostanie temat "neutralności klimatycznej" i zastrzeżeń, które w sprawie "zielonego ładu" ma między innymi Polska.

Reklama

W porządku obrad znalazły się również dyskusje na temat strat, które Unia ponosi przez oszustwa VAT-owskie, będzie też mowa o podatku cyfrowym.

Europosłowie zagłosują również nad rezolucją w sprawie ''Stref wolnych od LGBT". Naklejki z takim napisem czy uchwały samorządów o takim tytule część europosłów uznaje za przejaw dyskryminacji i łamanie unijnego prawa. W dyskusji na ten temat w ubiegłym miesiącu przytaczany był przykład Polski, między innymi socjaliści i ludowcy przekonywali, że w Polsce dochodzi do systemowej dyskryminacji mniejszości seksualnych. Konserwatyści natomiast argumentowali, że w Polsce nie ma "stref wolnych od LGBT", tylko są działania poszczególnych podmiotów, a przypadki dyskryminacji są w Polsce zwalczane. Niektórzy bronili też tego typu naklejek i uchwał, nazywając je "wyrazem sprzeciwu wobec agresywnej ideologii".

Polscy deputowani, niezależnie od ugrupowania, liczą na to, że w tym tygodniu Parlament Europejski nie będzie się już zajmował dyrektywą transportową. Europosłowie ze Europy Wschodniej chcą możliwego opóźnienia prac na projektem, który - w ocenie przewoźników - może doprowadzić do zwolnień w krajach "nowej Unii".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama