Reklama

Reklama

Zwrot dóbr kultury: KE upomina Polskę

Komisja Europejska upomniała Polskę za niewdrożone przepisy umożliwiające zwrot wszelkich dóbr kultury uznanych za narodowe dziedzictwo. To drugie upomnienie, które Bruksela wysłała do Warszawy. Termin na wdrożenie dyrektywy upłynął w grudniu ubiegłego roku. Polska jest w grupie ośmiu krajów wezwanych przez Komisję do przyjęcia przepisów.

Chodzi o dyrektywę przyspieszającą procedurę odzyskiwania przez unijne państwa narodowych dóbr kultury, które zostały wyprowadzone niezgodnie z prawem. Przepisy zostały przyjęte w związku z rosnącym nielegalnym handlem cennymi dobrami kultury, takimi jak obrazy, rzeźby, przedmioty sakralne i archeologiczne.

Według ekspertów, szczególnie narażone jest terytorium Unii Europejskiej z jednolitym rynkiem bez granic i bogatym dziedzictwem kulturowym.

Polska wraz z siedmioma krajami dziś upomnianymi ma teraz dwa miesiące na przysłanie informacji o pełnym wdrożeniu dyrektywy. W przeciwnym razie Komisja Europejska skieruje sprawę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne