Reklama

Wicepremier Węgier: Obronimy Polskę

"Węgry obronią Polskę" – zapewnił w środę wicepremier Węgier Zsolt Semjen po decyzji Komisji Europejskiej o uruchomieniu art. 7 traktatu unijnego wobec Polski.

Semjen oświadczył, że rząd Węgier teraz i w przyszłości będzie zdecydowanie stać u boku Polski. "Obronimy Polskę przed niesprawiedliwym, pokazowym postępowaniem politycznym" - zapewnił.

Zapytany, czy może to oznaczać, że Węgry zawetują decyzję przeciwko Polsce, odparł, że tak. "Przyjaźń polsko-węgierska i wierność węgierskiego rządu porozumieniom zobowiązuje nas, byśmy na wszystkich forach sprzeciwiali się krokowi Komisji" - powiedział.

Wicepremier ocenił, że decyzja KE jest bezprzykładna i zdumiewająca. Jego zdaniem, poważnie narusza ona także suwerenność Polski.

Reklama

Jak zaznaczył, jest rzeczą niedopuszczalną, by Bruksela wywierała presję na suwerenne państwa członkowskie i arbitralnie karała demokratycznie wybrane rządy.

Za niesprawiedliwe uznał, że Komisja nie robi nic, gdy niektóre państwa członkowskie nie przestrzegają unijnych traktatów, a tymczasem "wszczyna na politycznej podstawie postępowanie" przeciwko rządowi Polski.

Jest to - jak ocenił - typowy przypadek stosowania podwójnych standardów, a to, co Komisja Europejska teraz robi, jest sprzeczne z wartościami europejskimi.

Dodał, że Europa Środkowa, w tym Polska, jest obecnie motorem rozwoju gospodarczego Europy i Europa potrzebuje Polski.

Komisja Europejska zdecydowała w środę o uruchomieniu art. 7 traktatu unijnego wobec Polski. Skierowała również do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę wobec Polski w związku z ustawą o sądach powszechnych.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy