Reklama

Reklama

Ursula von der Leyen: Nie będzie pieniędzy dla państw dyskryminujących osoby LGBT

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała zdecydowane działania przeciw dyskryminacji osób LGBT - włącznie z zawieszeniem wypłaty unijnych funduszy.

Reklama

- Dyskryminacja na postawie orientacji seksualnej nie może mieć miejsca w UE. Będę przeciwko niej działać, w tym również przez zawieszanie środków unijnych - zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Pytanie od obywatela

Reklama

Niemka powiedziała o tym w ramach odpowiedzi na pytania nadsyłane do niej przez obywateli. W tym konkretnym przypadku jeden z nich o imieniu Marco zapytał: "Jak długo jeszcze można tolerować brak poszanowania dla osób LGBT przez kraje UE, takie jak Polska i Węgry?".

- Każda osoba w Europie powinna móc być tym, kim chce, i kochać kogo chce we wszystkich krajach europejskich. Dyskryminacja na podstawie orientacji seksualnej nie może mieć miejsca w UE. Zawsze gdy jest to w mojej mocy, będę przeciwko niej działać, w tym przez zawieszanie dystrybucji funduszy i kierowanie spraw przeciwko rządom do sądu - podkreśliła w nagraniu von der Leyen.

Powtórzyła, że będzie naciskać na wzajemne uznawanie związków rodzinnych w UE, bo - jak mówiła - "jeśli jesteś rodzicem w jednym kraju, jesteś rodzicem w każdym kraju". - Marco, możesz na mnie liczyć, jeśli chodzi o promocję unii równości. Pracujemy właśnie nad strategią równości LGBTQI. Zaprezentuję ją wkrótce - zapowiedziała.

Uchwały polskich samorządów

Sprawa praw osób o odmiennej orientacji seksualnej stała się głośna, gdy niektóre władze samorządowe w Polsce zaczęły przyjmować niewiążące prawnie uchwały o "strefach wolnych od ideologii LGBT". Kwestia była poruszana przez Parlament Europejski na wrześniowym posiedzeniu.

W poniedziałek do sprawy odniósł się też były wiceprezydent USA Joe Biden. "Wyrażę się jasno: prawa LGBTQ+ to prawa człowieka - a na 'strefy wolne od LGBT' nie ma miejsca w Unii Europejskiej ani nigdzie na świecie" - napisał na Twitterze. Ambasada RP w USA podkreślała, że Bidena opiera się na niedokładnych informacjach medialnych, ponieważ w Polsce nie istnieją żadne "strefy wolne od LGBT".

KE jeszcze w lipcu zdecydowała, że nie przyzna sześciu polskim gminom środków z unijnego programu "Partnerstwo miast". Unijna komisarz ds. równości Helena Dalli uzasadniała, że zaangażowane w nie były polskie władze lokalne, które przyjęły uchwały o "strefach wolnych od LGBTI" lub o "prawach rodzinnych".

Z Brukseli Krzysztof Strzępka 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje