Reklama

Reklama

Unijny szczyt w Brukseli. Na żywo, część IV

Donald Tusk został wybrany na kolejną kadencję szefa Rady Europejskiej. Poparła go zdecydowana większość unijnych przywódców. Polski rząd był przeciwny. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo.

Zobacz poprzednie części relacji na żywo: część Iczęść IIczęść III

Uwaga, strona nie odświeża się automatycznie. Użyj klawisza F5

Reklama

* * * 

22:30

Relacja na żywo została zakończona. 

22:07

Mamy wielu Polaków, z których możemy być dumni, Donald Tusk jest jednym z nich - podkreślali uczestnicy czwartkowej manifestacji w Poznaniu zorganizowanej przez KOD. "Polska wygrała - 27 do jednego", "Dziękujemy Unii Europejskiej" - skandowali.

21:54

Leszek Balcerowicz pyta prowokacyjnie:


21:40

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przekonywał podczas konferencji prasowej, że wszystkie reguły podczas reelekcji Tuska były respektowane, tak jak mówią o tym traktaty.

21:26

Komentując spór o reelekcję Donalda Tuska, niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" pisze, że UE nie może zaakceptować idei Jarosława Kaczyńskiego, pragnącego ograniczenia Wspólnoty do rynku wewnętrznego, do Unii, która nie miesza się w sprawy państw członkowskich.

21.11


- Współczuje Szydło niewdzięcznej roli, jaka została jej zadana przez jej lidera partii - powiedział po konferencji prasowej Donald Tusk w rozmowie z polskimi dziennikarzami. 

21.02

20.53

- Jestem niezmiernie wdzięczny za zaufanie. Ale teraz nie jest pora, aby samemu sobie gratulować. Będę pracował ciężko, dla całej Europy, ze wszystkimi państwami bez wyjątku - mówił szef RE Donald Tusk na konferencji prasowej. 

- Będę komunikował się z rządem po polsku - odpowiedział Tusk na jedno z pytań zadane przez dziennikarza o to, w jaki sposób ma zamiar "komunikować się z rządem polskim". 

Zobacz, co jeszcze powiedział Donald Tusk na pierwszej konferencji po wyborze na drugą kadencję

20.48

Komentując spór o reelekcję Donalda Tuska, niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" pisze, że UE nie może zaakceptować idei Jarosława Kaczyńskiego, pragnącego ograniczenia Wspólnoty do rynku wewnętrznego, do Unii, która nie miesza się w sprawy państw członkowskich.

20.43

W tym samym czasie co konferencja premier Szydło, odbywa się w Brukseli konferencja Donalda Tuska. 

20.42

- Nie ma zgody na to, by była Unia wielu prędkości. Przyszłość to jednolita organizacja, która będzie się kierowała poszanowaniem dla swoich członków - oświadczyła premier Beata Szydło. 

20.40

- Będę jutro na spotkaniu 27 państw, to szczyt nieformalny ale bardzo ważny, będziemy rozmawiali na temat deklaracji, która ma być przyjęta w Rzymie. Będę jutro jasno stawiać nasze oczekiwania - poinformowała premier Szydło. 

20.38

- Żałuję, że koledzy z Grupy Wyszehradzkiej nie dołączyli do mnie i wybrali Donalda Tuska. Grupa Wyszehradzka ma do spełnienia wiele programów, na które się umówiliśmy (...). Takiego dokonali wyboru, nie chcę tego komentować - powiedziała premier. 

20.36

- Musimy wreszcie doprecyzować zasady wybory kandydatów na stanowiska europejskiej. Państwa członkowskie powinny mieć takie same prawa. Nie dopuszczono Jacka Saryusza-Wolskiego, żeby spotkał się z Radą i przedstawił swoją wizję kierowania RE. Czy tak się postępuje w państwie demokratycznym? W Polsce się tak nie postępuje. Polska korzysta w tej chwili z prawa, jakie ma państwo członkowskie, państwo ma prawo blokować konkluzje - powiedziała premier Szydło. 

20.34

- Jestem w stanie sama do końca walczyć o zasady - zaznaczyła premier Szydło. 

20.32

- Saryusz-Wolski przyjął propozycję polskiego rządu z pobudek patriotycznych - odpowiedziała premier na pytanie, czy europoseł dostał jakąś propozycję od PiS.

- Zgłosiłam, iż nie będę przyjmować konkluzji z tego szczytu. Moje stanowisko jest jasne, więc szczyt nie będzie ważny, mimo to przewodniczący Tusk razem z 27 premierami próbują szukać innej formy prawnej, żeby przyjąć konkluzję - oświadczyła premier.

- Na pewno żadnego dokumentu z tego szczytu nie przyjmę. Zakwestionowałam wybór Tuska w czasie posiedzenia - powiedziała. 

20.29

- Źle się stało, że wybór został przeprowadzony w taki sposób, wbrew państwu, z którego pochodził kandydat. To bardzo niebezpieczny precedens - podkreśliła premier.

- Polska uważa, że głos państw członkowskich w taki fundamentalnej sprawie muszą odbyć się w konsensusie, muszą być akceptowane przez państwo, z którego pochodzi kandydat - powiedziała. 

- Dzisiejszy dzień, bardzo smutny, pokazuje, że refleksji u wielu polityków nie widać. Dla Polski zasady są sprawą świętą, fundamentalną. Będziemy ich bronić nawet jak będziemy sami, albo w nielicznym gronie - stwierdziła. 

20.25

- Dzisiaj w UE jest wyraźny kryzys zasad. Przed nami spotkanie w Rzymie, gdzie ma być przyjęta deklaracja o przyszłości UE. Jeżeli w Rzymie będzie próba stwierdzenia, że wszystko jest świetnie, że idziemy w dobrym kierunku, że jesteśmy z siebie zadowoleni, to UE będzie trawiona kolejnymi kryzysami. UE potrzebuje dogłębnych reform. Nie przyjmuję prymatu siły nad zasadami. Powiedziałam to jasno na sali - mówiła premier Szydło. 

20.22

- jeżeli kandydat nie ma wsparcia polskiego rządu to jest to dla nas fundamentalny powód, żeby nie mógł być wybrany. Oczywiście pojawiają się głosy, że nie ma sformalizowanych zasad wyboru przewodniczącego RE. Powołałam się na art. 17 traktatu, przez analogię wybory członków KE, które to osoby muszą mieć poparcie państwa, z którego pochodzą - wyjaśniała premier Szydło. 

- Zapytałam premiera Malty, czyim kandydatem jest Donald Tusk - powiedziała.

- Nie ma takiego kompromisu, za który sprzedalibyśmy interes polskiego państwa - dodała. 

20.19

- Rada Europejska najczęściej zajmuje się partykularnymi interesami wąskich grup. Saryusz-Wolski dawał gwarancję wyprowadzenia UE na nowe tory, UE jest w głębokim kryzysie. Czas, żeby refleksja była powzięta przez instytucje, które Unią zarządzają - powiedziała premier Beata Szydło.

- Wybrano Donalda Tuska, który nie był kandydatem polskiego rządu - mówiła.

- Dwie kwestie chciałabym wyraźnie podkreślić. Tusk nie jest dobrym przewodniczącym bo nie gwarantuje neutralności - dodała. Premier przypomniała argumenty, które wyłożyła w liście do szefów państw RE.  

20.17

Rozpoczyna się konferencja premier Szydło w Brukseli. - Zakończyliśmy pierwszą część obraz zaplanowanych w dniu dzisiejszym - poinformowała premier.

- Na wstępie chcę podziękować panu europosłowi Jackowi Saryuszowi-Wolskiemu za to, że zgodził się kandydować, że zgodził się reprezentować Polskę. To jest wybitny europoseł, polityk. RE straciła okazję, żeby mieć przewodniczącego, który mógłby nas wprowadzić na tory głębokich reform - powiedziała. 

20.13

Rzeczniczka PiS komentuje apel Petru o "honorową dymisję rządu"

20.08

Polska prawdopodobnie nie chce się zgodzić na kształt deklaracji rzymskiej przygotowanej m.in. przez Tuska, dlatego rozmowy się przeciągają. Grupa Wyszehradzka ma obiekcje co do zaproponowanej reformy prawa azylowego. Polsce nie podobają się kwestie związane z "wspólną odpowiedzialnością" - dowiaduje się nieoficjalnie w Brukseli nasza korespondentka Agnieszka Waś-Turecka. 

20.07

- To zamieszanie z wyborem szefa RE zbiega się w czasie z nierespektowaniem przez polski rząd uwag KE na temat przestrzegania zasad państwa prawa i jedynie jeszcze bardziej zmniejszy naszą wiarygodność. To jest oczywiście problem polskiego rządu, ale także wszystkich Polaków - mówi w rozmowie z Interią europoseł PO Michał Boni i tłumaczy, dlaczego Polski rząd stał się "dziwolągiem" na arenie europejskiej.  

Czytaj całą rozmowę Agnieszki Waś-Tureckiej z Michałem Bonim 

20.05

Wieczorem w Sejmie miała miejsce ostra dyskusja na temat wyboru Donalda Tuska.

20.02

W Brukseli zakończyły się dzisiejsze obrady. Za chwilę konferencja Tuska i Junckera.

20.00

Zobacz dzisiejsze wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego w Sejmie

19.55

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru przed czwartkowymi głosowaniami w Sejmie złożył wniosek o przerwę w obradach do czasu powrotu do Polski z Brukseli premier Beaty Szydło i "złożenia przez rząd honorowej dymisji".

"Zostaliście bez sojuszy" - mówił Petru pod adresem polityków PiS. Nawiązując do czwartkowego ponownego wyboru Donalda Tuska na szefa rady Europejskiej powiedział, że nawet "najbliższy sojusznik" prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego premier Węgier Victor Orban zostawił go samego.

"Jedyny kraj, który jest zadowolony z tego, co Polska zrobiła to Rosja Putina" - powiedział Petru.

Mówił, że PiS "włącza wsteczny bieg" i "ta jazda do tyłu" skończy się Polexitem, czyli wyprowadzeniem Polski z UE. 

19.53

- To jest dobra informacja dla Polski i dobra dla Europy. Mamy starego-nowego przewodniczącego Rady Europejskiej, zasłużył sobie na to  - mówiła Kopacz dziennikarzom w Sejmie, komentując reelekcję Donalda Tuska. 

Oceniła, że premier Beata Szydło oraz szef MSZ Witold Waszczykowski byli dziś w Brukseli "w bardzo niewdzięcznej roli". - Pani premier Szydło, która tam pojechała, musiała być tą, która przenosi fobie narodowe na salony europejskie i mówi, że nie popiera jako przedstawiciel polskiego rządu Polaka na najwyższe stanowisko unijne. Myślę, że nie miała tęgiej miny - dodała Kopacz.


19.49

Tymczasem w Sejmie trwają obrady. Na mównicy pojawił się Jarosław Kaczyński. 

19.47

Na Twitterze pojawił się pierwszy wpis Jacka Saryusza-Wolskiego po ogłoszeniu decyzji RE 

19.44

Konferencja premier Szydło opóźnia się już 45 min. Nie odbyła się też jeszcze zaplanowana na 18.30 konferencja Donalda Tuska. 

19.41

Euforia wśród polityków PO po nadejściu informacji z Brukseli 

19.37

19.32

- Ponowny wybór Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej podnosi prestiż Polski. Jednocześnie jest to spektakularna porażka naszego rządu na arenie europejskiej, ale także krajowej - ocenia w rozmowie z Interią politolog z UW dr Olgierd Annusewicz. 

Czytaj cały komentarz dr. Annusewicza

19.30

Opóźnia się konferencja prasowa premier Szydło. Pierwotnie miała się odbyć o 19.00

19.20

Polska nie zaakceptuje wniosków ze szczytu UE, na którym unijni przywódcy przy sprzeciwie naszego kraju zdecydowali o drugiej kadencji przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska - podały źródła unijne.

Unijni prawnicy podkreślali wcześniej, że taki krok nie ma znaczenia z punktu widzenia legalności wyboru Tuska, ponieważ decyzja w tej sprawie jest podejmowana przez przywódców większością kwalifikowaną i nie musi być ogłoszona we wnioskach ze szczytu. Te bowiem przyjmowane są na zasadzie konsensusu.

Źródła w Brukseli podkreślają, że jeśli Warszawa nie zmieni zdania, ustalenia szczytu dotyczące m.in. migracji, europejskiej prokuratury czy gospodarki zostaną ogłoszone jako deklaracja 27 państw członkowskich

19.14 

Kaczyński: Nie ukrywam, że jesteśmy zawiedzeni postawą premiera Orbana, ale zdajemy sobie sprawę, jak potężny był nacisk, jak bardzo UE idzie drogą, z której jeśli nie zejdzie, stanie się częścią historii 

19.05 

- Nie jest prawdą, że Jacek Saryusz-Wolski otrzymał jakieś obietnice - mówił także Jarosław Kaczyński.  

18.59  

- Stało się bardzo źle. Został wybrany polityk, który łamał wszelkie reguły - powiedział na konferencji prasowej, która odbyła się w Sejmie, prezes PiS Jarosław Kaczyński. 

- Została złamana zasada, że wysokie funkcje w UE obejmują ludzie, którzy mają poparcie państwa z którego pochodzą - dodał.  

- Mamy panią premier, która bardzo dzielnie broniła polskich interesów i potrafiła przeciwstawić się wszystkim - kontynuował prezes PiS. 

- Tusk zerwał lojalność wobec własnego państwa - dodał.  

18.51 

Tymczasem agencja AFP donosi: Polska zablokuje wydanie komunikatu końcowego szczytu UE 

 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy