Reklama

Reklama

Unia Europejska podejmie kolejne działania w walce z terroryzmem

Przedstawiciele Unii Europejskiej wyrażają kondolencje w związku z atakiem terrorystycznym w Wiedniu i zapowiadają podjęcie kolejnych kroków w skoordynowanej walce z terroryzmem.

UE nie ma wielkich uprawień, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa, ale w ostatnich latach przyjęła rozwiązania, by zmniejszać zagrożenie terrorystyczne. Komisja Europejska zapowiedziała we wtorek (3 listopada), że podejmie dalsze kroki, m.in. by walczyć z radykalizacją w sieci.

- Bezpieczeństwo żyjących w Europie jest kluczowe dla Komisji Europejskiej. Podjęliśmy działania, by przeciwstawić się terroryzmowi we wszystkich jego formach - podkreślał we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Christian Wigand.

Zamachy, do jakich doszło w ostatnich dniach we Francji, a także poniedziałkowe ataki w Wiedniu na nowo przypomniały o zagrożeniu terrorystycznym w Europie. Gdy w latach 2015 i 2016 przez kontynent przetoczyła się fala ataków, KE przedstawiła Europejską Agendę Bezpieczeństwa, która mówi o skoordynowanej odpowiedzi na zagrożenia na poziomie UE.

Reklama

Komunikacja

Chodzi m.in. o dzielenie się informacjami na temat powracających do krajów UE zagranicznych bojowników, ściganie osób wspomagających finansowo organizacje terrorystyczne lub podróżujące w celu odbycia szkolenia terrorystycznego, czy zapewnienie współdziałania ze sobą różnych baz danych i rozszerzenia ich na osoby spoza UE.

Wiele z tych działań udało się wdrożyć, np. plan dotyczący broni palnej i materiałów wybuchowych, by odciąć terrorystom dostęp do nich. UE przyjęła też prawo, zgodnie z którym materiały zawierające treści terrorystyczne mają być zdjęte w ciągu godziny z internetu.

UE ma strategię dotyczącą bezpieczeństwa, która obejmuje kolejne lata. - Zaprezentujemy agendę ws. przeciwdziałania terroryzmowi, która została zapowiedziana w programie pracy na kolejny rok. Przewiduje ona m.in. wzmocnienie publicznych przestrzeni i pomoc w zajęciu się radykalizacją - mówił rzecznik KE.

Stop radykalizacji

W ramach planowanego na grudzień projektu prawa dotyczącego usług cyfrowych (Digital Services Act) Komisja ma przedstawić propozycje, które mają służyć walce z radykalizacją w internecie.

Bruksela zamierza też zaproponować wzmocnienie współpracy, jeśli chodzi o egzekwowanie prawa w ramach UE, a także dalsze wzmocnienie Europejskiego Urzędu Policji - Europolu. Cel to umożliwienie mu lepsze wspieranie państw członkowskich w walce z terroryzmem.

Europol już teraz zresztą wspiera Austrię od poniedziałkowego wieczoru. Jego funkcjonariusze zostali oddelegowani do austriackiej stolicy - zaznaczył Wigand.

Kondolencje

W związku z atakiem w Wiedniu do kanclerza Austrii Sebastiana Kurza zadzwoniła we wtorek przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. - Przekazała mu i Austriakom najgłębsze kondolencje. Potępiła ten nikczemny atak w możliwe najmocniejszy sposób. Europejska rodzina stoi mocno przy Austrii - relacjonował rzecznik KE Eric Mamer.

Zapewnił, że UE będzie nieustannie walczyła z terroryzmem. Pamięć ofiar nie tylko ataków w Wiedniu, ale też tych we Francji uczczono podczas wtorkowej wirtualnej konferencji prasowej minutą ciszy. - Jesteśmy razem i bardziej zjednoczeni niż kiedykolwiek. Nie zapomnimy ofiar terroryzmu w innych częściach świata - mówił Mamer, przypominając atak na Uniwersytet w Kabulu, do którego doszło w tym tygodniu.

Ataki w Wiedniu

W poniedziałek (2 listopada) wieczorem uzbrojeni napastnicy otworzyli ogień w kilku miejscach w centrum stolicy Austrii. W atakach zginęły cztery osoby, a kilkanaście zostało rannych, z których siedem jest w stanie zagrażającym ich życiu.

Jeden z napastników, których według władz było prawdopodobnie czterech, został zabity przez policję. Szef MSW Austrii Karl Nehammer powiedział we wtorek, że był on zwolennikiem dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS).

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy