Reklama

Reklama

Tusk: Chcę, żeby Polska nie była izolowana w Europie

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył w piątek po zakończeniu szczytu UE, że chciałby, żeby Polska nie była izolowana w Europie. Dodał, że marzy mu się, by Polska była postrzegana w UE jako państwo, które pomaga rozwiązywać problemy.

Po zakończeniu spotkania przywódców państw UE Tusk był pytany o kwestię relokacji uchodźców i politykę azylową.

Jego zdaniem, coraz więcej krajów widzi, że przymusowa relokacja nie jest rozwiązaniem problemu migracyjnego. "Rozwiązaniem problemu migracyjnego są skuteczne działania na granicach europejskich, a nawet w oddali od granic europejskich (...), działania, których celem będzie przede wszystkim powstrzymanie nielegalnej imigracji" - powiedział.

"Natomiast i tak należałoby oczekiwać od wszystkich partnerów tej dyskusji, żeby słuchali siebie nawzajem i żeby nie traktowali problemu migracji jako sposobu wygrywania wyłącznie takich egoistycznych interesów wewnętrznych. Sprawa jest bardzo trudna, groźna dla Europy, także w sensie politycznym. Mnie się marzy, żeby Polska na nowo, tak jak stosunkowo niedawno, była postrzegana jako państwo, które pomaga, ułatwia rozwiązywanie problemów, a nie tylko z zaciętą miną (...) mówi: 'nie, nie, nie'. Nikt nie chce nielegalnej imigracji, ale niektórzy chcą poważnie o tym rozmawiać i pracować, a niektórzy wolą tylko demonstrować" - dodał.

Reklama

Powrót Tuska do krajowej polityki?

Pytany o komentarze polityków do tego, jakoby szykował się on na powrót do Polski, powiedział: "Nie będę tego komentował. Wszyscy wiedzą - ci, którzy są tutaj - ile mam pracy, także ważnej dla Polski. Powiem szczerze, że to dla mnie jest coś w rodzaju komplementu, że każdy mój komentarz dotyczący Polski traktowany jest jako czasami nawet zagrożenie dla rządzących partii. Pewnie w tym jest też dużo przesady" - powiedział.

"Interes Polski i Europy jest tożsamy"

Dodał, że uważa, iż "interes Polski i Europy jest tożsamy". "To nie jest tylko moja wyobraźnia, to jest moja stuprocentowa pewność, że dobra przyszłość dla Polski będzie wynikała bezpośrednio z pozycji Polski w Europie, a nie poza Europą. Ja się budzę i zasypiam z jedną myślą - co zrobić, żeby Polska nie była izolowana w Europie" - powiedział.

"Dzisiaj, podobnie jak pół roku temu czy rok temu, nie widzę realnej możliwości znalezienia kompromisu pomiędzy państwami członkowskimi w sprawie tzw. przymusowej relokacji. Wydaje się to tak samo odległe, jak na początku tej dyskusji, ale możemy i powinniśmy szukać wspólnie rozwiązań, które - nawet jeśli nie wszędzie będzie możliwe porozumienie - pozwolą Polsce aktywnie i pozytywnie uczestniczyć w europejskich projektach na rzecz ochrony granicy zewnętrznej. Zdaję sobie sprawę, wnoszę to z komentarzy niektórych polityków PiS, w tym ministrów, że nie zawsze być może nadążają za tempem zdarzeń w Europie, ale to wtedy zamiast obrażać Polaka, który siedzi tutaj w środku i wie, co mówi, mogliby zacząć normalną współpracę" - powiedział Tusk. 

Z Brukseli Łukasz Osiński

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy