Reklama

Reklama

Szymański o decyzji KE: To nie jest procedura sankcyjna

"Nie można tej procedury nazwać procedurą sankcyjną" - tak wiceszef MSZ Konrad Szymański odniósł się w czwartek do decyzji Komisji Europejskiej o uruchomieniu wobec Polski art. 7 unijnego traktatu. "Procedura sankcyjna jest przewidziana w innych przepisach" - podkreślił.

Komisja Europejska zdecydowała w środę o uruchomieniu art. 7 traktatu unijnego wobec Polski. Wiceszef Komisji Frans Timmermans, który poinformował o tej decyzji, podkreślił, że KE daje Polsce trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji dotyczących praworządności.

"Nie można tej procedury na pewno nazwać procedurą sankcyjną. Myślę, że to jest bardzo istotne, bo często to słowo krąży w opinii publicznej. Procedura sankcyjna jest przewidziana w innych przepisach, które są uzależnione od jednomyślności szefów rządów, Rady Europejskiej, innej rady" - podkreślił Szymański na antenie radiowej Trójki.

Reklama

"Oczywiście to nie oznacza, że my nie traktujemy poważnie tego, co się stało. Traktujemy to z całą powagą" - zaznaczył.

"To jest stanowisko polityczne"

Wiceszef MSZ pytany, co może się stać, jeżeli 4/5 członków Rady Unii Europejskiej zagłosuje za przyjęciem decyzji KE, odpowiedział: "To jest stanowisko polityczne, bardzo poważne, bo wyrażone przez Radę UE. Jak mówię, nie chciałbym, by ktokolwiek odniósł wrażenie, że nie przywiązujemy do tego stosowanej wagi. Traktujemy to jak najbardziej poważnie, ponieważ chcemy poważnie podchodzić do obrony reputacji państwa polskiego (...), natomiast zdecydowanie nie mówimy tutaj o procedurze sankcyjnej. Ta procedura jest opisana w innych przepisach, tego samego artykułu, ale innych przepisach, jest oparta o inne procedury, kto inny podejmuje decyzje". "Ta decyzja jest czysto teoretyczna, ta decyzja po prostu nie nastąpi" - podkreślił Szymański.

Art. 7.1 unijnego traktatu mówi, że na uzasadniony wniosek jednej trzeciej państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego lub Komisji Europejskiej, Rada UE (składająca się z przedstawicieli wszystkich państw członkowskich) większością czterech piątych, po uzyskaniu zgody PE, może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez kraj członkowski wartości unijnych.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy