Reklama

Reklama

Szef MSZ: Tusk nie powinien być brany pod uwagę w wyborze szefa RE

Donald Tusk nie powinien być brany pod uwagę jako kandydat na przewodniczącego Rady Europejskiej, bo nie został zgłoszony przez żadne z państw UE - powiedział w poniedziałek w Brukseli szef MSZ Witold Waszczykowski.

Po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE Waszczykowski powiedział, że poinformował pozostałych szefów dyplomacji, iż oficjalnym kandydatem polskiego rządu na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej jest Jacek Saryusz-Wolski. 

"Podkreśliłem, że jest to jedyny polski oficjalny przedstawiciel (kandydujący) na to stanowisko. Ministrowie przyjęli to do wiadomości" - powiedział Waszczykowski dziennikarzom. 

Decyzję mają podjąć przywódcy państw unijnych, którzy spotykają się w czwartek i piątek w Brukseli. Według szefa polskiej dyplomacji w poniedziałek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijarto miał ocenić, że to "stanowisko państwa członkowskiego przesądza, kto jest oficjalnym kandydatem i kogo należy poprzeć" przy wyborze szefa Rady Europejskiej. 

Reklama

"Dla nich (Węgrów) wytyczną w głosowaniu jest stanowisko państwa narodowego" - dodał Waszczykowski. 

"Inne kandydatury, które nie są popierane przez państwa członkowskie, nie powinny być brane pod uwagę" - powiedział. 

Jak sprecyzował, jeśli Donald Tusk, starający się o przedłużenie kadencji na stanowisku szefa RE, "nie jest nominowany przez żadne państwo członkowskie, nie powinien być brany pod uwagę".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje