Reklama

Reklama

Spór o przewodniczącego Rady Europejskiej. NA ŻYWO

Podczas unijnego szczytu w Brukseli ma dojść do wyboru przewodniczącego Rady Europejskiej. Gdy wydawało się, że ponowny wybór Donalda Tuska jest przesądzony, polski rząd wysunął kandydaturę Jacka Saryusza-Wolskiego. Zachęcamy do śledzenia relacji na żywo. W Brukseli jest nasza korespondentka Agnieszka Waś-Turecka.

Kolejna część relacji na żywo dostępna TUTAJ.

***

13:56

Budynek RE od frontu. Względny spokój, schodzą się dziennikarze - informuje nasza korespondentka

13:50

13:39

"Popularny w Brukseli, znienawidzony w Polsce"


13:36

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy zadeklarował, że popiera reelekcję Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.

Reklama

13:29

Janusz Lewandowski w rozmowie z Agnieszką Waś-Turecką: Wydarzenia ostatnich kilku tygodni nie mieszczą się w jakichkolwiek standardach zdrowego rozsądku i logiki. Tracimy wszyscy, bo kraj, który był podziwiany, szanowany i nagradzany np. funduszami strukturalnymi, nagle staje się obiektem wielokrotnych debat i rezolucji w jednym dniu z tematem naruszania praworządności czy praw człowieka w Hondurasie, Nigerii i Pakistanie.

Cały wywiad przeczytasz TUTAJ.

13:27

Polska żyje głównie sprawą wyboru przewodniczącego Rady Europejskiej. A Europa?

13:25

13:22

Cisza przed szczytem. Budynek "Europa"

13:17

Grzegorz Schetyna melduje obecność na szczycie. O godz. 15:30 rozpocznie się spotkanie z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Antonio Tajanim.


13:07

Władysław Kosiniak-Kamysz: To, co robi PiS, może być początkiem "Polexitu". Jeśli Jacek Saryusz-Wolski nie zostanie wybrany na funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej, to może być przyczyną do narzucenia retoryki, że nasza obecność w UE jest niepotrzebna.

12:54

"Chuligan Tusk w obliczu nowego europejskiego wyzwania" - Agence France Presse kreśli portret Tuska.

12:53

12:47

Grzegorz Schetyna: Mam nadzieję, że premier Beata Szydło zaakceptuje decyzję większości w sprawie wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej i nie będzie zakładnikiem personalnej polityki Jarosława Kaczyńskiego.

12:29

Wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak wyraził nadzieję, że na rozpoczynającym się dziś unijnym szczycie uda się wypracować porozumienia w sprawie kandydata, który będzie akceptowany przez wszystkie kraje Unii Europejskiej. W jego ocenie Donald Tusk "wielokrotnie decydował się na przekroczenie swojego europejskiego mandatu, używał autorytetu przewodniczącego Rady Europejskiej do konfliktów wewnątrzkrajowych jednego z krajów unijnych i to jest niedopuszczalne".

12:23

Szef klubu parlamentarnego SPD Thomas Oppermann nazwał "żenadą" grożenie zerwaniem obrad szczytu UE.

12:16

Janusz Lewandowski w rozmowie z naszą korespondentką Agnieszką Waś-Turecką: Wierzę, że zwycięży trzeźwość, ponieważ ten sposób atakowania - jak we wczorajszym spocie internetowym godnym Radia Erewań - umacnia tylko normalne stolice europejskie w przekonaniu, że coś nienormalnego dzieje się z Polską Kaczyńskiego. 

Wywiad już niebawem na stronach Interii. Zapraszamy.

12:14

12:10

Lech Wałęsa: Mam nadzieję, że Europa nie posłucha tych niedobrych rozwiązań rządzących naszym krajem. Oskarżą mnie pewnie, że występuję przeciwko Polsce.

11:59

Są i drobne uszczypliwości...

11:56

"Jeśli nie dojdzie do reelekcji Donalda Tuska, Polska straci funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej" - uważa prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Jej zdaniem Jacek Saryusz-Wolski nie ma szans na objęcie funkcji szefa RE.

11:52

"Donald Tusk dla Polaków nie zrobił nic" - przekonuje PiS w spocie internetowym (ZOBACZ), który pojawił się na kanale YouTube partii.

11:46

Ryszard Czarnecki dla Interii: Paradoksalnie, zgłaszając kandydaturę Jacka Saryusza-Wolskiego, zabiliśmy w sensie politycznym możliwość wyboru socjalisty. Jestem przekonany, że szefem RE zostanie człowiek związany z EPL i że będzie to Polak. Wykluczam możliwość jakiegoś trzeciego realnego kandydata.

Cały wywiad przeczytasz TUTAJ.

11:42

"Każde państwo członkowskie ma prawo robić to, co jest w jego ocenie najlepsze. Nie mam zamiaru przeszkadzać w tym, co zdecydował polski rząd. Moja pozycja jest bardzo jasna, jako przewodniczący muszę szanować pozycję każdego państwa członkowskiego. Są jasne reguły dotyczące tego, co dzisiaj będzie się działo. Nie decyduję o nich ja, nie decyduje o tym żaden rząd ani prezydent, regulują to zasady i traktaty" - powiedział maltański polityk. (PAP)

11:31

Dwóch kandydatów, to i dwa szczyty...

11:25

Prezydencja maltańska zapewnia, że podjęcie decyzji w sprawie wyboru szefa Rady Europejskiej zaplanowano na dzisiaj.

11:19

Belgijska prasa przewiduje, że Donald Tusk zostanie wybrany na drugą kadencję. Dziennikarze zaznaczają, ze stanie się to przy stanowczym sprzeciwie Polski.

11:11

Wiceszef MSZ Jan Dziedziczak: Donald Tusk nie zgłaszał się do rządu, aby zostać polskim kandydatem na funkcję szefa Rady Europejskiej; nie znamy jego programu i planów na kolejną kadencję.

11:07

"Próba zerwania unijnego szczytu jest sprzeczna z polskim interesem. Szczytem szczytów jest szantażowanie naszych partnerów z UE swoistym liberum veto" - uważają posłowie PO. To reakcja na wypowiedź szefa MSZ, który powiedział, że "nie ma potrzeby wybierania dziś szefa Rady Europejskiej i że strona polska będzie robiła wszystko, aby do tego głosowania nie doszło".

11:00

"The Telegraph" o dyplomatycznym dylemacie Theresy May:


10:51

O swojej przyszłości ćwierka również na Twitterze sam Jacek Saryusz-Wolski. W jednym z ostatnich wpisów link do listu premier Beaty Szydło:

10:46

Coraz więcej wpisów z #takdlatuska na Twitterze

10:30

Politycy Nowoczesnej zaapelowali dzisiaj do premier Beaty Szydło, by poparła kandydaturę Donalda Tuska na stanowisko szefa Rady Europejskiej. W ich ocenie PiS, "rozpętując awanturę o wybór Tuska na to stanowisko, ośmiesza Polskę".

10:17

Angela Merkel: Dziś zdecydujemy o ponownym wyborze Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej na kolejne 2,5 roku. Postrzegam jego ponowny wybór jak oznakę stabilności dla całej Unii Europejskiej i cieszę się na kontynuację współpracy z nim.

10:14

10:10

"Jeśli Donald Tusk dalej będzie przewodniczącym RE, to będzie inspirował działania UE przeciwko Polsce, tak jak to robił do tej pory. Ta kandydatura jest po prostu dla Polski szkodliwa" - powiedział szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

9:55

"Mamy informacje dotyczące tego, jak rozpoczęła się procedura praworządności wobec Polski. Otóż służby prawne Rady Europejskiej zareagowały bardzo ostro na propozycję KE. Uznały, że to wychodzenie poza swoje kompetencje. Donald Tusk to zdusił i w ten sposób - można powiedzieć - umożliwił rozpoczęcie procedury" - zaznacza w rozmowie z Interią europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Wywiad przeczytasz TUTAJ.

9:46

Czy Warszawa odwoła się do tzw. kompromisu luksemburskiego? Pojawiają się takie spekulacje... Chodzi o porozumienie dotyczące sposobu głosowania w Radzie, zawarte jeszcze w 1966 r., zgodnie z którym decyzja w sprawie ważnych interesów krajów członkowskich ma być podejmowana jednomyślnie.

9:39

Instytut Badań Pollster zapytał na zlecenie "Super Expressu" i NOWA TV Polaków, kto jest lepszym kandydatem na szefa Rady Europejskiej. 49,54 proc. badanych wskazało na Donalda Tuska, 18,24 proc. na Jacka Saryusza-Wolskiego, a 32,22 proc. na żadnego z powyższych polityków.

9:29

Jarosław Wałęsa dla Interii: Odroczenia decyzji raczej nie będzie. Przyznaję sobie margines na coś niespodziewanego, ale nie oczekuję, że obudzimy się z nowym szefem Rady. Myślę, że Donald Tusk przez kolejne dwa i pół roku będzie na tym stanowisku".

9:24

Wczoraj spór o stanowisko szefa Rady Europejskiej komentował w rozmowie z Interią Jarosław Wałęsa:

9:17

"Do niedawna sądzono jeszcze, że Polskę uda się przekonać, a pod naporem przytłaczającej liczby przywódców opowiadających się za Donaldem Tuskiem Polska pójdzie wreszcie po rozum do głowy i poprze byłego premiera (zwłaszcza, że to przecież Polak!), albo chociażby wstrzyma się od głosu. Tymczasem stanowisko Polski nie łagodniało, a wręcz przeciwnie - czego kulminacją jest kandydatura Jacka Saryusz-Wolskiego i wczorajszy list premier Beaty Szydło do unijnych przywódców. Już wiadomo - Polska się nie cofnie. A to nastręcza liderom krajów unijnych trudności z przynajmniej dwóch powodów".

O jakie powody chodzi? W korespondencji z Brukseli wyjaśnia Agnieszka Waś-Turecka


9:11

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zapewnił, że zostaną podjęte wszelkie kroki, by do głosowania dzisiaj nie doszło. "Przekazaliśmy sygnał Niemcom, że nie ma konieczności wybierania dziś szefa RE" - powiedział. Jego zdaniem wprowadzenie kandydatury Jacka Saryusza-Wolskiego nie jest radykalną zmianą, a jedynie "próbą zamiany gorszego nazwiska lepszym".

9:10

Dziś podczas unijnego szczytu ma dojść do wyboru przewodniczącego Rady Europejskiej. Polski rząd poparł Jacka Saryusza-Wolskiego, Unia Europejska widziałaby jednak na tym stanowisku Donalda Tuska.Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy