Reklama

Reklama

RMF FM: Słowacy i Czesi popierają Tuska

Słowacy i Czesi popierają kandydaturę Donalda Tuska na drugą kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej. Nie popierają natomiast Jacka Saryusz-Wolskiego zgłoszonego przez polski rząd - ustaliła korespondentka RMF FM. Wieczorem w Brukseli odbyło się spotkanie Witolda Waszczykowskiego między innymi z przedstawicielami Grupy Wyszehradzkiej. Szef polskiej dyplomacji szuka poparcia dla Saryusz-Wolskiego.

Rezultaty polskiego lobbowania są jednak znikome. Słowacki minister spraw zagranicznych Miroslav Lajcak powiedział, że Tusk działał w interesie regionu Europy Środkowo-Wschodniej i nie ma do niego zastrzeżenia. Dodał, że sprawa z Saryusz-Wolskim to wewnętrzna rozgrywka Polski, bo europoseł nie jest ani premierem, ani prezydent, więc nie ma szans.

W podobnym tonie wypowiadał się szef dyplomacji Czech Lubomir Zaoralek, który powiedział, że wystawienie kandydatury Saryusz-Wolskiego to "polski błąd".

Węgierski minister się nie wypowiedział, ale dyplomaci z tego kraju od dawna zapewniają, że Victor Orban popiera Tuska, tak więc większość Grupy Wyszehradzkiej jest innego zdania niż polski rząd.

Reklama

(az)

Katarzyna Szymańska-Borginon

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje