Reklama

Reklama

Rada Europejska przyjęła "plan dla Białorusi"

- Rada Europejska przyjęła wczoraj przedstawiony przez premiera Mateusza Morawieckiego w imieniu całej Grupy Wyszehradzkiej "plan gospodarczy dla Białorusi" - powiedział w Brukseli szef polskiego rządu.

- W tej trudnej sytuacji na Białorusi należy z satysfakcją przyjąć, że cała RE zgodziła się na plan. Chciałbym podziękować też partnerom z Grupy Wyszehradzkiej za solidarne podejście do tak trudnego tematu - dodał Morawiecki.

Wśród elementów planu znalazło się zapewnienie pakietu stabilizacyjnego przy współudziale UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który miałby pomóc w normalizacji sytuacji finansowej Białorusi oraz zwiększanie bezpieczeństwa gospodarczego i niezależności poprzez długoterminowe inwestycje w infrastrukturę przy aktywnym zaangażowaniu instytucji międzynarodowych.

Reklama

- Plan ma wspierać demokratyczne przemiany na Białorusi, które mają służyć wolnej i suwerennej Białorusi. Chcemy w niego włączyć instytucje międzynarodowe: MFW, BŚ, EBOR czy EBI - wyjaśnił premier, który już wcześniej ocenił, że wysokość specjalnego funduszu "stabilizacyjnego" powinna wynosić co najmniej 1 mld euro.

Morawiecki zwrócił także uwagę na potrzebę stworzenia nowej umowy o ramowej współpracy zawierającej kwestie gospodarcze, pomoc w zapewnieniu Białorusi bezpieczeństwa energetycznego poprzez krótkoterminowe dostawy zasobów energii i długoterminowe inwestycje infrastrukturalne, przygotowanie pomocy na reformy sektorowe z zaangażowaniem OECD, Banku Światowego, EBOR i EBI.

Przyjęcie planu gospodarczego dla Białorusi było - jak ocenił Morawiecki - konsekwencją wcześniej podjętych działań. Przypomniał, że po raz pierwszy jego założenia przedstawił na szczycie V4 w Lublinie. Następnie w KE przewodniczącej Urusli von der Leyen. - Otrzymała ona zadanie od RE, żeby ten plan dalej rozwinąć i przedstawić do realizacji w kolejnych miesiącach - podkreślił Morawiecki.

Rząd ogłasza sukces Morawieckiego

"Rada Europejska przyjęła wniosek premiera Mateusza Morawiecki dot. Białorusi. Zgodnie z konkluzjami Rady Europejskiej zdecydowano o przygotowaniu planu wsparcia ekonomicznego dla Białorusi. To kolejne działania UE podejmowane na wniosek Polski" - poinformował wcześniej na Twitterze rzecznik rządu Piotr Muller.

Z kolei wiceszef MSZ Marcin Przydacz ocenił, że Morawiecki odniósł sukces w Brukseli.

"Duży sukces premiera Mateusza Morawieckiego w Brukseli! Koncept Ekonomicznego Planu dla Demokratycznej Białorusi przyjęty przez Radę Europejska i skierowany do dalszych prac w Komisji UE! Cieszy, że tę polską propozycję poparli wszyscy członkowie UE. To efekt ciężkiej pracy premiera i polskiej dyplomacji" - napisał na Twitterze Przydacz.

Z Brukseli Bartosz Bednarz


Reklama

Reklama

Reklama