Reklama

Reklama

Prezydent Litwy ostrzega: Polska może stracić funkcję szefa RE

Dalia Grybauskaite – prezydent Litwy – powiedziała w czwartek, że podziela pogląd dyplomatów, iż Jacek Saryusz-Wolski nie ma szans na objęcie funkcji szefa Rady Europejskiej i że Polska straci tę funkcję, jeśli nie dojdzie do reelekcji Donalda Tuska.

Grybauskaite wskazała, że funkcja szefa Rady Europejskiej "nie jest przypisana do tego czy innego kraju", a jednocześnie uznała, że Saryusz-Wolski nie jest rywalem dla Tuska.

"Nie będę próbowała mówić o tzw. rywalu, ponieważ nie jest on rywalem; będę mówiła o zasadach. Na przewodniczącego Rady Europejskiej wybiera się obecnych lub byłych szefów rządów. Ta funkcja nie jest przypisana do tego czy innego kraju i nie jest dziedziczna" - cytuje BNS wypowiedź litewskiej prezydent dla LTR Radio.

"Mówię czysto teoretycznie, że jeśli tak się stanie, że pan Tusk nie zostanie wybrany, to Polska nie jest właścicielem tej funkcji. Biorąc to wszystko pod uwagę, chciałabym powiedzieć, że myślę, iż pan Tusk zostanie ponownie wybrany" - powiedziała Grybauskaite.

Reklama

W Brukseli na rozpoczynającym się w czwartek po południu szczycie UE ma być omawiana kwestia przedłużenia kadencji obecnego szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Polski rząd popiera kandydaturę Jacka Saryusza-Wolskiego.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy