Reklama

Reklama

Premier Węgier: Kraje Grupy Wyszehradzkiej odniosły wielkie zwycięstwo

Kraje Grupy Wyszehradzkiej odniosły wielkie zwycięstwo na szczycie w Brukseli – ocenił premier Węgier Viktor Orban w nagraniu wideo zamieszczonym w piątek nad ranem na swoim profilu na Facebooku z dopiskiem "04.40. Po bitwie".

"Jesteśmy zmęczeni, ale zadowoleni, bo kraje Grupy Wyszehradzkiej osiągnęły wielkie zwycięstwo. Groziło niebezpieczeństwo, że z obozów, które mają być utworzone, migranci będą rozdzielani po państwach europejskich. Tę propozycję udało nam się odeprzeć i doprowadziliśmy do przyjęcia naszej, która jasno mówi, że z obozów dla uchodźców, które mają powstać, nikogo nie wolno przemieścić do innego kraju bez zgody danego państwa" - powiedział Orban w nagraniu.

Jak dodał, dzięki temu Węgry nadal nie będą krajem imigracyjnym. "Węgry pozostaną Węgrami. Takie są wyniki bitwy z wczoraj i dziś o świcie" - oznajmił szef węgierskiego rządu.

Reklama

Przywódcy państw i rządów krajów unijnych uzgodnili podczas maratonu negocjacyjnego w nocy z czwartku na piątek, że w państwach UE powstaną centra kontroli migrantów, a poza "28" - ośrodki do wysadzania uratowanych na morzu ze statków. Ustalono, że uchodźcy z centrów zlokalizowanych w UE w krajach, które dobrowolnie się na to zgodzą, będą podlegali relokacji do innych państw. Nie będzie jednak żadnych kwot, a rozdział będzie się odbywał na zasadzie dobrowolności. Gwarancji w tej sprawie domagała się Polska i kilka innych krajów unijnych, m.in. z Grupy Wyszehradzkiej.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

Reklama

Reklama

Reklama