Reklama

Reklama

Premier: Rada Europejska przyjęła plan gospodarczy dla Białorusi

- Rada Europejska przyjęła w czwartek po długiej debacie zaproponowany przez nas plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi - poinformował w piątek (2 października) premier Mateusz Morawiecki w Brukseli, gdzie trwa nadzwyczajny szczyt UE.

- Z dużą satysfakcją mogę powiedzieć, że Rada Europejska wczoraj po bardzo długiej debacie przyjęła zaproponowany przez nas (...) plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi - poinformował premier.

- Było to konsekwencją naszych działań w ostatnich kilku tygodniach. Najpierw przedstawiliśmy ten plan w Lublinie naszym partnerom z Grupy Wyszehradzkiej, następnie tydzień temu przedstawiliśmy ten plan w Komisji Europejskiej pani przewodniczącej Ursuli von der Leyen i ona również otrzymała takie zadanie od Rady Europejskiej, co zostało ujęte w konkluzjach, żeby ten plan dalej rozwinąć i przedstawić do realizacji w kolejnych miesiącach - dodał szef polskiego rządu.

Reklama

- W plan dla Białorusi chcemy włączyć międzynarodowe instytucje, takie jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Bank Światowy, a także europejskie - Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju czy Europejski Bank Inwestycyjny - przekazał Morawiecki.

"Rada Europejska przyjęła wniosek premiera Mateusza Morawiecki dot. Białorusi. Zgodnie z konkluzjami Rady Europejskiej zdecydowano o przygotowaniu planu wsparcia ekonomicznego dla Białorusi. To kolejne działania UE podejmowane na wniosek Polski" - poinformował wcześniej na Twitterze rzecznik rządu.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan gospodarczy dla Białorusi, przygotowany przez Grupę Wyszehradzką, w trakcie nadzwyczajnego szczytu UE w Brukseli. Plan określany jako pakiet stabilizacyjny obejmuje zachęty finansowe, wsparcie ekonomiczne i inwestycje w infrastrukturę.

Wiceszef MSZ: Sukces premiera

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz ocenił, że premier Morawiecki odniósł sukces w Brukseli. 

"Duży sukces premiera Mateusza Morawieckiego w Brukseli! Koncept Ekonomicznego Planu dla Demokratycznej Białorusi przyjęty przez Radę Europejska i skierowany do dalszych prac w Komisji UE! Cieszy, że tę polską propozycję poparli wszyscy członkowie UE. To efekt ciężkiej pracy premiera i polskiej dyplomacji" - napisał na Twitterze Przydacz.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy