Reklama

Reklama

PE wzywa Polskę do gruntownych śledztw w sprawie tajnych więzień CIA

Parlament Europejski wezwał Litwę, Rumunię i Polskę do przeprowadzenia gruntownych śledztw w sprawie tajnych więzień CIA. Europosłowie chcą uzyskać odpowiedź od Rady i Komisji Europejskiej, czy zaangażowanie takie nie stanowiło naruszenia unijnego prawa.

Parlament zaapelował do Litwy, Rumunii i Polski o przeprowadzenie w trybie pilnym przejrzystych, drobiazgowych i skutecznych dochodzeń w sprawie tajnych ośrodków zatrzymań CIA na ich terytoriach i postawienie sprawców naruszeń prawa przed sądem. Wezwał też do rozpatrzenia wniosków ewentualnych ofiar o uznanie statusu pokrzywdzonych lub dopuszczenie do udziału w śledztwie.

Europosłowie zaapelowali także o przeprowadzenie misji informacyjnych organizowanych przez Parlament Europejski. Misje te miały być dokonane w państwach członkowskich, które zidentyfikowano w raporcie Senatu Stanów Zjednoczonych jako współdziałające w programie CIA. Dotyczy to Litwy, Polski, Włoch i Zjednoczonego Królestwa. Misja odwiedziła dotychczas jedynie Rumunię. Komisja Europejska została wezwana do przedstawienia białej księgi dotyczącej przypadków, w których w demokratycznym społeczeństwie nie można powoływać się na bezpieczeństwo narodowe i tajemnicę państwową.

Reklama

"Nie uważam, by obecny rząd miał tutaj cokolwiek do roboty"

Ryszard Czarnecki wiceprzewodniczący PE oraz eurodeputowany PiS podkreśla, że przyjęty dokument nie powinien mieć dużego wpływu na decyzję premier Beaty Szydło.
"Polski rząd powinien się zapoznać z tą rezolucją, ale nie uważam, żeby zwłaszcza obecny rząd miał tutaj cokolwiek do roboty. W naszym polskim interesie nie jest nagłaśnianie tej sprawy" - mówi Ryszard Czarnecki.

Eurodeputowany PO Michał Boni uważa, że podobna aktywność Parlamentu Europejskiego nie jest konieczna. "Były już w tej sprawie prowadzone śledztwa przez europejskie instytucje sądowe. Poszczególne państwa powinny to do końca wyjaśnić, a Parlament nie jest w tej kwestii specjalnie władny" - przekonywał Michał Boni.

Eurodeputowani domagają się również od Komisji i Rady, aby przed końcem czerwca tego roku przedstawiły na posiedzeniu plenarnym sprawozdanie w jaki sposób wywiązują się z realizacji zaleceń Parlamentu Europejskiego odnośnie wykorzystania krajów europejskich przez CIA do transportu i nielegalnego przetrzymywania więźniów oraz na temat postępowań karnych prowadzonych w państwach członkowskich.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama