Reklama

Reklama

Orhan Pamuk: Europa zapomniała o swoich wartościach

​Wybitny turecki pisarz Orhan Pamuk oskarżył Unię Europejską o przymykanie oczu na łamanie praw człowieka i niszczenie państwa prawa w Turcji ze względu na jej udział w walce z Państwem Islamskim i kryzysem migracyjnym.

"Europejczycy zapomnieli o wszystkich swoich wartościach" - oświadczył laureat literackiej nagrody Nobla z 2006 roku w wywiadzie, który ukazał się w niedzielnym wydaniu wielkiego tureckiego dziennika "Hurriyet".

Według pisarza walka przeciwko dżihadystycznemu ugrupowaniu Państwo Islamskie i kryzys migracyjny to dwa wyzwania, wobec których Unia Europejska nie może obejść się bez Turcji i dlatego "ma związane ręce".

Ankara i Bruksela podpisały w końcu listopada wspólny plan działania, który przewiduje udzielenie Turcji europejskiej pomocy w wys. 3 miliardów euro w zamian za wzmocnienie kontroli granic i walkę z nielegalnym ich przekraczaniem.

Reklama

Bruksela z kolei zgodziła się wznowić rozmowy w sprawie przystąpienia Turcji do UE, przerwane w związku z licznymi oskarżeniami o łamanie praw człowieka przez władze tureckie.

Dożywocie dla dziennikarzy?

Islamsko-konserwatywny rząd prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana jest oskarżany przez przeciwników o próbę zamykania ust wszystkim jego krytykom w Turcji oraz wywieranie nacisku na najważniejsze tytuły medialne.

Turecki wymiar sprawiedliwości zażądał w środę dożywotniego więzienia dla dwóch opozycyjnych dziennikarzy, Cana Dundara i Erdema Gula, którzy zarzucili rządowi prezydenta Erdogana, że zaopatruje w broń syryjskich islamistów.

"Zwykłem powtarzać: mówmy wyłącznie o literaturze, jednak dłużej nie jest to już możliwe" - dodaje autor "Śniegu".

Orhan Pamuk ukończył właśnie swą nową powieść, "Kobieta o czerwonych włosach", która pojawi się w przyszłym tygodniu w Turcji.

Dowiedz się więcej na temat: Orhan Pamuk | Turcja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy