Reklama

Reklama

Nowy pomysł KE. Pomoc rozwojowa także dla wojsk w Afryce

Komisja Europejska chce finansować wojska w krajach, które otrzymują pomoc rozwojową. Bruksela zaproponowała zmianę zasad udzielania tej pomocy, co ma pomóc w walce z kryzysem migracyjnym. Chodzi o zatrzymanie osób, które próbują nielegalnie przedostać się do Europy. Pomysł wywołuje jednak kontrowersje.

Obecnie unijne wsparcie finansowe wypłacane krajom rozwijającym się może być przeznaczane na policję i sprawy związane z wymiarem sprawiedliwości. Po raz pierwszy Komisja Europejska chce wspierać bezpośrednio wojsko.

Wprawdzie Bruksela zastrzega, że pieniądze nie będą mogły być przeznaczane na zakupy broni i amunicji, lub zwiększanie zdolności bojowych sił zbrojnych, ale to nie rozwiewa obaw krytyków tej propozycji.

Organizacje pozarządowe przypominają o braku należytej kontroli nad przekazywanymi pieniędzmi do państw Afryki czy Bliskiego Wschodu i wątpią, by tym razem udało się dopilnować, że środki będą wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem.

Komisja Europejska nacisk kładzie na lepszą ochronę granic, by unijne kraje nie musiały zmagać się z kolejną falą migracyjną. Po zamknięciu szlaku z Turcji do Grecji przez Morze Egejskie, przemytnicy ludzi znowu wrócili do starej trasy i przerzucają uciekinierów do Europy przez Morze Śródziemne.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje