Reklama

Niemcy: Poprzemy decyzję KE w sprawie Polski

Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert oświadczył w środę w Berlinie, że jeśli Komisja Europejska podejmie jako strażniczka traktatów decyzję w sprawie Polski, to Niemcy, zgodnie z zapowiedzią kanclerz Angeli Merkel, taką decyzję poprą.

"Jeżeli Komisja (Europejska) podejmie taką decyzję, jak wielu się spodziewa, to (trzeba powiedzieć), że decyzja ta nie przyszła łatwo. Tę decyzję poprzedził ponad dwuletni dialog z Polską, był to dialog intensywny i konstruktywny" - powiedział Seibert dziennikarzom, zastrzegając, że nie może komentować decyzji, która jeszcze nie zapadła.   

Seibert przypomniał że w piątek kanclerz Merkel na konferencji prasowej w Brukseli zapowiedziała w imieniu rządu, iż Niemcy poprą decyzję podjętą przez KE. Rzecznik dodał, że Merkel wskazała na istnienie w Europie "jasnych procedur prawnych".    

Reklama

"Wielokrotnie mówiliśmy tutaj, że Komisja jest strażniczką traktatów, co oznacza, że jej zadaniem jest ocena, czy na przykład legislacyjne kroki kraju UE dotyczące reformy wymiaru sprawiedliwości są zgodne z europejskimi wartościami i prawem Unii" - powiedział Seibert. Jego zdaniem, KE wykonała to zadanie podczas dwuletniej intensywnej pracy. "Gdy zapadnie decyzja, poprzemy ją" - zaznaczył rzecznik niemieckiego rządu.    

Komisja Europejska ma zdecydować w środę o uruchomieniu art 7.1 traktatu wobec Polski. Zdaniem Brukseli ustawa o ustroju sądów powszechnych podważa niezależność polskich sędziów.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy