Reklama

Reklama

Komisja Europejska przedstawi stanowisko w sprawie Polski

Pierwszym punktem dzisiejszych obrad Komisji Europejskiej będzie kwestia polskiej reformy sądownictwa. Komisarze będą się zastanawiać, jak wyrazić poparcie dla wet prezydenta Andrzeja Dudy, utrzymując równocześnie presję w kwestii praworządności i reformy sądownictwa - donosi dziennikarka RMF FM, Katarzyna Szymańska-Borginon.

Na niższym urzędniczym szczeblu tuż przed posiedzeniem komisarzy nie było widać zasadniczej zmiany tonu w związku z wetami prezydenta. Jeden z urzędników mówił nawet, że trzeba być ostrożnym, bo Andrzej Duda może pod presją z weta się wycofać.

Nie wiadomo więc, czy komisarze zdecydują o rozpoczęciu postępowania dyscyplinującego, które może zakończyć się przed unijnym trybunałem, a w konsekwencji wysokimi karami w związku z podpisaną wczoraj przez prezydenta ustawą Prawo o ustroju sądów powszechnych. Taka decyzja byłaby w Polsce raczej niezrozumiała.

Reklama

Nowe rekomendacje w sprawie reformy sądownictwa

Dziennikarka RMF FM ustaliła, że Komisja wyda natomiast prawdopodobnie nowe rekomendacje w sprawie reformy sądownictwa, które w razie odmowy dialogu, mogą zakończyć się uruchomieniem art. 7. Traktatu UE. 

Jak mówią nieoficjalnie urzędnicy KE, komisarze mają na stole trzy główne tematy do dyskusji i decyzji: 

- możliwość uruchomienia art. 7. Traktatu Unii w odniesieniu do poprzedniej sprawy, czyli Trybunału Konstytucyjnego; 

- możliwość rozpoczęcia procedur o naruszenie unijnego prawa w odniesieniu do ustaw już przyjętych - chodzi o ustawę o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz podpisaną wczoraj przez prezydenta ustawę o Ustroju Sądów Powszechnych;

- i wciąż leżą na stole także dwie ustawy zawetowane przez prezydenta o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Jak powiedział RMF FM jeden z urzędników, te dwie ustawy - jak się wyraził - "technicznie nie obowiązują", ale "budzą nadal niepokój, bo nie wiadomo, czy w jakiejś formie nie powrócą". Analiza ustaw ma więc znaleźć się w nowych rekomendacjach dla Polski. 

Juncker kontra Timmermans

Jak powiedział Katarzynie Szymańskiej-Borginon jeden z urzędników, w sprawie Polski może dojść do ostrej wymiany zdań między szefem KE Jeanem-Claudem Junckerem a wiceprzewodniczącym Fransem Timmermansem, odpowiedzialnym za procedurę praworządności. 

Juncker będzie z pewnością łagodniejszy, a Timmermans bardziej zasadniczy. Wiceszef KE będzie chciał utrzymać presję, a więc nie tylko wydać kolejne rekomendacje, tym razem w sprawie sądownictwa, ale będzie przekonywać o konieczności twardszych kroków. 

Do Brukseli nie wybierają się - mimo zaproszenia Fransa Timmermansa - ani minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, ani minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Katarzyna Szymańska-Borginon

Więcej w RMF FM

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy