Reklama

Reklama

Komisja Europejska pozywa Wielką Brytanię z powodu Gibraltaru

Wielka Brytania została pozwana do Trybunału Sprawiedliwości UE z powodu nielegalnych - zdaniem Komisji Europejskiej - ulg podatkowych na Gibraltarze, na których skorzystały międzynarodowe koncerny.

Komisja Europejska pozwała Wielką Brytanię do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z niemożnością odzyskania w całości niezgodnej z prawem pomocy w postaci zwolnienia z podatku w wysokości do około 100 mln euro na Gibraltarze.

Decyzja z 2018 roku

19 grudnia 2018 roku KE podjęła decyzję w sprawie systemu zwolnień z podatku od osób prawnych na Gibraltarze, mających zastosowanie od 1 stycznia 2011 do 30 czerwca 2013 roku oraz od 1 stycznia 2011 do 31 grudnia 2013 roku, a także pięciu interpretacji indywidualnych wydanych w latach 2011-2013.

W decyzji uznano te środki za niezgodne z prawem i z zasadami pomocy państwa, w związku z czym pomoc należy odzyskać od beneficjentów. Zasadniczo unijne zasady dotyczące pomocy państwa wymagają, aby pomoc państwa niezgodna z prawem została odzyskana w celu usunięcia zakłócenia konkurencji spowodowanego przez tę pomoc.

Reklama

Vestager uzasadnia pozew

- Pomoc przyznana przez Gibraltar w postaci zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych dla pasywnych odsetek i opłat licencyjnych dała nieuczciwą korzyść niektórym przedsiębiorstwom międzynarodowym i musiała zostać odzyskana przez Zjednoczone Królestwo i władze Gibraltaru. Jednak ponad dwa lata po przyjęciu tej decyzji przez Komisję pomoc nadal nie została zwrócona w całości i nie poczyniono wystarczających postępów w przywracaniu konkurencji. Dlatego zdecydowaliśmy się skierować sprawę przeciw Wielkiej Brytanii do Trybunału Sprawiedliwości za niewykonanie tej decyzji - powiedziała wiceszefowa KE Margrethe Vestager, odpowiedzialna za politykę konkurencji.

Zgodnie ze standardowymi procedurami termin dla władz Gibraltaru na wykonanie decyzji KE i odzyskanie wszelkiej niezgodnej z prawem pomocy upłynął 23 kwietnia 2019 roku. Dopóki niezgodna z prawem pomoc nie zostanie w pełni odzyskana, beneficjenci nadal korzystają z nielegalnej przewagi konkurencyjnej, dlatego zwrot pomocy musi nastąpić jak najszybciej - twierdzi KE.

Zgodnie z art. 95 ust. 1 i art. 87 ust. 2 umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, Komisja Europejska jest upoważniona do pozwania Zjednoczonego Królestwa do Trybunału Sprawiedliwości UE za niewykonanie decyzji KE podjętej przed końcem okresu przejściowego, tj. przed 31 grudnia 2020 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy