Reklama

Reklama

Emmanuel ​Macron: Przed przywódcami na szczycie UE tematy praworządności i klimatu

Oprócz kształtu funduszu odbudowy na szczycie UE pozostały do rozwiązania inne ważne kwestie, takie jak warunkowość klimatyczna czy uzależnienie funduszy UE od przestrzegania praworządności - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron.

Macron wyraził nadzieję, że uda się osiągnąć kompromis w sprawie planu naprawy Unii Europejskiej. Zaznaczył, że rozmowy na szczycie posunęły się naprzód.

Powiedział, że do propozycji wprowadzono ulepszenia w zakresie całkowitego wolumenu funduszu naprawczego i wartości dotacji, "co jest najbardziej drażliwym tematem dyskusji". Wskazał, że podczas rozmów zdarzały się "bardzo napięte chwile".

"Zaczynam dzisiaj z wielką determinacją, aby poczynić postępy" - powiedział, wchodząc do budynku Rady Europejskiej.

Francuski prezydent wskazał, że nadal nie zostały wynegocjowane inne tematy związane z budżetem UE, wymieniając wśród nich "temat warunkowości klimatycznej, (...) jak również poszanowanie dla praworządności". Dodał, że pojawią się one w rozmowach podczas poniedziałkowych obrad.

Reklama

Propozycja Michela

W poniedziałek nad ranem szef Rady Europejskiej Charles Michel przedstawił unijnym przywódcom nową propozycję dotyczącą funduszu odbudowy i zawiesił posiedzenie do godz. 16.

Do tego czasu Michel ma przygotować nową wersję liczącego ponad 60 stron dokumentu negocjacyjnego, który opisuje szczegółowo, jakie mają być kwoty i zasady wydawania pieniędzy z funduszu odbudowy i wieloletniego budżetu UE. Podstawą do kompromisu ma być 390 mld euro w grantach w funduszu odbudowy i zmniejszone rabaty dla głównych płatników.

Odrzucony kompromis

W niedzielę "oszczędni" - Austria, Holandia, Szwecja i Dania, do których dołączyła Finlandia - odrzucili kompromis, który zakładał, że w funduszu na odbudowę gospodarki będzie o 100 mld euro w grantach mniej, niż chciała KE. Kraje te domagały się obcięcia grantów do 350 mld euro, ale Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania i inni optowali przy liczbie wskazanej przez Michela, czyli 400 mld euro.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w propozycji, którą Michel położy na stole, będą zapisy dotyczące powiązania funduszy z praworządnością. Będzie to jednak warunkowość w osłabionej wersji jeszcze z lutego, a nie w mocniejszej, jakiej chciała KE. Projekt zakłada, że do zgody na sankcje konieczne będzie zebranie większości kwalifikowanej państw członkowskich UE. W zapisach ma się znaleźć też wymóg, że środki na transformację energetyczną dostaną te kraje, które zadeklarują dojście do neutralności klimatycznej w 2050 roku.

Z Brukseli Łukasz Osiński 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne