Reklama

Reklama

Donald Tusk z poparciem rządu Viktora Orbana

Szef kancelarii premiera Viktora Orbana poinformował, że Węgry poprą kandydata Europejskiej Partii Ludowej Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. O decyzji premiera Węgier mówił także szef PO Grzegorz Schetyna po rozmowach z przywódcami należącymi do EPL.

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w czwartek w Brukseli, że szefem Rady Europejskiej będzie Donald Tusk, za którego reelekcją opowiedziała się Europejska Partia Ludowa. Jego słowa przed rozpoczynającym się po południu szczytem UE przytoczyła agencja MTI.

Odpowiadając na pytanie dziennikarza Orban powiedział, że Węgry poprą Tuska, ponieważ węgierskie partie rządzące -  Fidesz i Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa - należą do Europejskiej Partii Ludowej.

Dodał, że spory na ten temat Węgry pozostawiają Polakom.

Schetyna pewny poparcia dla Tuska

Lider Platformy spotkał się w czwartek na marginesie szczytu europejskich chadeków z kanclerz Angelą Merkel, przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Antonio Tajanim oraz szefem węgierskiego rządu.

Reklama

Jak relacjonował dziennikarzom Schetyna, Orban przekazał mu, że "będzie wsparcie dla Donalda Tuska". Węgierski Fidesz, któremu przewodzi Orban, jest w tej samej rodzinie politycznej co PO - Europejskiej Partii Ludowej.

Zdaniem Schetyny Tusk ma też poparcie innych europejskich ugrupowań politycznych. "On jest kandydatem większości plus (...). Czy socjaliści, czy chadecy, czy konserwatyści, czy liberałowie wiedzą, że jest ważną osobą i ważnym podmiotem łączącym Europę i tak naprawdę gwarancją, że będzie skuteczny opór przeciwko temu, czego wszyscy się boimy, czyli Europy różnych prędkości" - zaznaczył szef PO.

Jego zdaniem polski rząd jest "izolowany" i "nierozumiany" w kwestii sprzeciwu wobec Tuska. Jak podkreślił, był proszony przez polityków europejskich o wytłumaczenie motywacji rządzących w Warszawie oraz będącego do poniedziałku wiceszefem EPL byłego europosła PO Jacka Saryusz-Wolskiego, który został kontrkandydatem Tuska. "Trudno to wytłumaczyć, trudno to opisać" - ubolewał.

Wyraził nadzieję, że w czwartek po południu zacznie się nowa epoka w polityce europejskiej prowadzonej przez polskie władze. "Zależałoby mi, żeby premier (Beata) Szydło czuła odpowiedzialność tej chwili i zachowała się dziś po prostu przyzwoicie na tym głosowaniu. Ciągle w to wierzę" - oświadczył Schetyna.

Na rozpoczynającym się w czwartek po południu szczycie UE w Brukseli kwestia przedłużenia kadencji obecnego szefa Rady Europejskiej ma być pierwszym formalnym punktem obrad. Wcześniej przywódcy "28" spotkają się z przewodniczącym europarlamentu. Konferencja prasowa zaplanowana jest po godz. 18.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy