Reklama

Reklama

Debata w PE o Polsce. Europosłowie domagają się zmiany daty

W Strasburgu rozpoczyna się dziś sesja plenarna Parlamentu Europejskiego. W jej ramach zaplanowano między innymi debatę na temat praworządności w Polsce. Termin wyznaczono na jutro, 13 grudnia, czyli w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Polscy europosłowie z grupy socjalistów chcą przełożenia debaty.

Program sesji został ustalony w ubiegłym tygodniu przez przewodniczących grup politycznych. Większość zdecydowała, by debatę o sytuacji w naszym kraju przeprowadzić 13 grudnia. Jakiekolwiek zmiany w porządku obrad są możliwe już tylko podczas rozpoczęcia sesji, czyli o godz. 17:00. Polscy europosłowie z grupy socjalistów zapowiadają, że złożą wtedy wniosek o przełożenie debaty na środę.

Janusz Zemke uważa, że 13 grudnia nie jest dobrą datą. "To jest dzień który się kojarzy Polakom z podziałami, ze stanem wojennym. Nie powinno być tak, że istotę debaty przesłania sama data. Takie debaty potrzebne są w dni, które by nie nawiązywały wprost do konfliktów" - powiedział Janusz Zemke.

Reklama

Jeśli socjaliści oficjalnie złożą wniosek, europosłowie zdecydują wówczas w głosowaniu, czy go zaakceptować i przełożyć debatę na środę, czy też odrzucić go i program sesji nie zostanie zmieniony, a debata odbędzie się jutro.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne